znani chorzowianie

Znani mieszkańcy

Miasto laureatów

Niewiele osób wie, że wśród znanych osób urodzonych w Chorzowie znajdują się laureaci najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Mający niemiecko-amerykańskie korzenie Franz Waxman był uważany za jednego z najzdolniejszych kompozytorów swoich czasów. Napisał ścieżkę dźwiękową do ponad 200 filmów, z czego wiele z nich nagrodzono nominacją do Oscarów. Muzyk cieszył się dwukrotną wygraną – statuetki otrzymał kolejno za muzykę do Bulwaru Zachodzącego Słońca Wildena (1951 rok) oraz Miejsca pod słońcem George’a Stevensa (1952).

Po prestiżową nagrodę, tym razem przyznawaną za wybitne osiągnięcia naukowe, sięgnął inny Chorzowianin – Kurt Alder. Profesor nauk chemicznych odkrył syntezę dienową, szczególnie przydatną w syntezie organicznej, co postanowiono wyróżnić na arenie międzynarodowej, przyznając mu Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

 

Kuźnia aktorskich talentów

Wśród rodowitych Chorzowian nie zabrakło osób związanych z aktorstwem. To właśnie w tym mieście urodził się jeden z najbardziej znanych aktorów starszego pokolenia – Olgierd Łukaszewicz. Jego działalność teatralna oraz role w Seksmisji czy Generale Nilu na zawsze pozostaną w pamięci kolejnych pokoleń Polaków.

W Chorzowie urodził się także (znany wszystkim fanom kultowego serialu Ranczo) Bogdan Kalus oraz Agnieszka Krukówna, grająca w tak znanych produkcjach jak Ogniem i mieczem czy Lista Schindlera.

 

 

Nie mniej znani 

Wspominając najbardziej znanych Chorzowian ze świata kultury, nie można zapomnieć o osobie, która wywarła ogromny wpływ na polską scenę muzyczną lat 70. Jest nią oczywiście Ryszard Riedel – muzyk, autor tekstów i wieloletni wokalista zespołu Dżem. Polski król bluesa swoje pierwsze kroki stawiał właśnie w Chorzowie. Podobnie z jednym z najzdolniejszych współczesnych prozaików – Wojciechem Kuczokiem. Pisarz nagrodzony m.in. Paszportami Polityki, Nagrodą Literacką Nike oraz Krakowską Książką Miesiąca również początki swojej kariery związał właśnie z Chorzowem.

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *