Kolejna odsłona akcji „Zielona Ławeczka”

Zewsząd otaczają nas niepokojące informacje o pandemii koronawirusa. Czy jest coś, co może choć na chwilę odwrócić uwagę od niewesołych wiadomości? Oczywiście! Jedną z bardzo pozytywnych spraw, o których warto pamiętać, jest trwająca właśnie akcja „Zielona Ławeczka”, dzięki której możemy zadbać o upiększenie naszych podwórek. Co dokładnie trzeba zrobić… i do kiedy? Oto najważniejsze informacje.

Do sześciu razy ekologia

To przedsięwzięcie jest doskonale znane w niemal wszystkich zakątkach Polski. Teraz, gdy trend na ekologię i dbanie o środowisko jest (na szczęście!) szczególnie żywy ma jednak jeszcze większe znaczenie! O co w nim chodzi? „Zielona Ławeczka” to akcja organizowana przez fundację Banku Ochrony Środowiska, której celem jest nakłonienie i pomoc mieszkańcom osiedli w przygotowaniu takiej przestrzeni wspólnej, w której sami będą chcieli spędzać jak najwięcej czasu! A także takiej, z której będą po prostu dumni. Mowa nie tylko o uporządkowaniu przestrzeni, ale także nadaniu jej odpowiedniego charakteru – w tym o posadzenie roślin, by było po prostu przytulnie. W lutym tego roku ruszyła już szósta odsłona przedsięwzięcia. Oby było ich jak najwięcej!

Zielona przestrzeń dla mieszkańców

Akcja ma dość proste zasady. Na samym początku należy zebrać grupę sąsiadów, którzy również zechcą własnoręcznie zaaranżować wymarzoną przestrzeń. Istotny jest aspekt ekologiczny – jurorzy zwracają na to uwagę! Myślmy więc o roślinach: kwiatach, krzewach czy drzewkach. Świetnym wyborem będzie więc zaprojektowanie skweru czy ogrodu, albo po prostu zacisznego miejsca do odpoczynku dla mieszkańców. Trzeba również wybrać najodpowiedniejsze miejsce, a następnie przygotować plan prac i kosztorys. Uwaga: nie można zapominać o konsultacji z administratorem terenu. Gdy wszystko jest gotowe, wystarczy zgłosić drużynę i pomysł, a potem… czekać na wyniki! Organizatorzy zapewniają, że każda grupa ma szansę wygrać nagrodę: grant w wysokości 1200, który znacząco pomoże zrealizować plany, oraz oczywiście… zieloną ławkę parkową. Stanie ona w odremontowanej przestrzeni przypominając, ile można zdziałać dzięki współpracy.

Zielona Ławeczka 2020

Z nadzieją w przyszłość

Czy taki projekt jest bezpieczny w dobie globalnej pandemii? Oczywiście można mieć wątpliwości, jednak fundacja BOŚ zachęca, by nie tracić nadziei! Zgłoszenia do konkursu potrwają aż do 17 maja – istnieje więc szansa, że do tego czasu koronawirus będzie tylko przykrym wspomnieniem. Wszyscy zainteresowani, którzy pragną poznać szczegóły i dopytać o kwestie bezpieczeństwa, mogą więc kontaktować się z organizatorami mailowo (laweczka@fundacjabos.pl) lub pod specjalnie uruchomionym numerem telefonu: 515-114-639. Nie zapominajmy o naszej wspólnej przestrzeni nawet w dobie epidemii. Kiedyś musi się ona skończyć, a nasze podwórka z nami pozostaną!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *