zielona akupunktura

Zielona Akupunktura w Chorzowie

Dzięki realizacji unijnego projektu SALUTE4CE trzy śląskie miasta: Chorzów, Ruda Śląska oraz Świętochłowice, mogły poznać ideę systemu miejskiej zielonej akupunktury, a także metody jej wdrożenia w przestrzeni miejskiej. W czterech miejscach wprowadzono pilotażowe zmiany, a władze miast podpisały deklarację o dalszej współpracy w ramach projektu. Idea projektu SALUTE4CE polega na wykorzystaniu niewielkich powierzchni na terenie miasta do sadzenia zieleni. Zielona Akupunktura promuje również ideę przywracania roślinności rodzimej. Jego koordynatorem jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Podpisanie współpracy między miastami

11 marca w Muzeum Hutnictwa władze miast podpisały deklarację o współpracy, która wyznacza dalsze kierunki postępowania. Mimo że projekt powoli dobiega końca, to włodarze wykazują chęć dalszej współpracy. Stosowny list intencyjny podpisali: Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, Daniel Beger, prezydent Świętochłowic oraz Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa. Michalik słusznie zauważył: „W takich miastach jak nasze, każda zielona szpileczka się przyda. Cieszymy się, że wspólnie możemy zrobić coś ciekawego i efektywnego w zakresie zieleni. To nie pierwszy projekt, który udaje nam się wspólnie z Rudą Śląską i Świętochłowicami zrealizować w tym zakresie. W zielonych miastach mieszkańcy czują się zdrowiej i lepiej. I do tego dążymy.”

Zielona Akupunktura – na czym to polega?

Pomysł na inwestycję pochodzi z Ameryki Południowej. Głównym założeniem Zielonej Akupunktury jest to, że punktowe działania na małą skalę mogą stopniowo odnieść znaczący wpływ na większy obszar miejski. Miejsca takie jak: wewnętrzne dziedzińce, alejki między budynkami, opuszczone działki, elewacje, dachy czy pasy między drogami można przekształcać w zielone przestrzenie. System miejskiej Zielonej Akupunktury ma na celu poprawę estetyki, jakości życia, komfortu termicznego, a także wzmocnienie usług ekosystemowych na terenie miasta. Warunkiem uzyskania tego efektu jest duża liczba tych punktów, podobnie jak w medycznej akupunkturze. Plan zakłada również przywracanie roślinności rodzimej.

Gdzie w Chorzowie?

Na terenie naszego miast możemy już dostrzec pierwsze „zielone ukłucia”. Są to: ściana Chorzowskiego Centrum Kultury, skwer przy ul. Moniuszki, podwórko przy ul. Armii Krajowej i ulica Bankowa Te cztery miejsca, które są pilotażowymi inwestycjami, jednakże może ich być więcej. Głównym celem projektu SALUTE4CE jest bowiem pokazanie całej ścieżki działania – od analizy dokumentów pod kątem deficytu zieleni, przez wybór miejsc, konsultacje z mieszkańcami, dobór technologii oraz rodzimej roślinności, aż po realizację inwestycji i rekomendacje na przyszłość.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *