Zapisy na szczepienie już trwają!

Pandemia, która uwięziła nas w domach, trwa już prawie rok. Kolejne fale zachorowań pokazują, że trudno zapanować nad wirusem. Na szczęście już od jakiegoś czasu mamy iskierkę nadziei – a jest nią opracowana szczepionka. Po medykach, którzy już przyjęli swoje dawki, przyszedł czas na grupę najbardziej zagrożoną, a więc seniorów. Zapisy już trwają!

Chwila dla seniora

Od samego początku pandemii powtarza się, że to osoby starsze są najbardziej zagrożone koronawirusem. Choć każdy organizm może przejść zakażenie ciężko lub bardzo ciężko, a ryzyko śmierci wciąż jest bardzo duże, nie da się ukryć, że to seniorzy powinni najbardziej na siebie uważać. Właśnie dlatego właśnie dla nich zapisy na szczepienie ruszyły w pierwszej kolejności. Warto poinformować wszystkich bliskich, by skorzystali! Już od 15 stycznia chęć zaszczepienia się mogą zgłosić osoby powyżej 80 roku życia, natomiast 22 stycznia ruszają zapisy dla osób, które przekroczyły 70 lat. Rejestracji dokonać na kilka sposobów:

  • dzwoniąc na międzynarodową infolinię o szczepieniach: 989;
  • rejestrując się elektronicznie na stronie pacjent.gov.pl;
  • kontaktując się z konkretnym punktem szczepień.

W Chorzowie zaszczepić się można w jednym z aż szesnastu punktów, a ich pełna lista znajduje się na stronie Urzędu Miasta.

Zapisy na szczepienie – i co dalej?

Na sam zabieg trzeba się stawić w odpowiednim terminie i miejscu. Zapisy już trwają, ale same szczepienia ruszą 25 stycznia 2021. Ministerstwo Zdrowia będzie również informować o otwarciu rejestracji dla kolejnych grup, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Aby nie przegapić chwili, kiedy wypadnie nasza kolej, zachęcamy, by zgłosić się do narodowego programu szczepień na COVID-19 już teraz! Zapisy trwają na stronie serwisu Rzeczypospolitej Polskiej; tam też można znaleźć wszelkie niezbędne informacje o samej szczepionce – w tym o wywołujących sporo kontrowersji niepożądanych odczynach poszczepiennych. Warto sprawdzić! Chęć przyjęcia szczepionki zgłosić mogą wszyscy obywatele, którzy ukończyli 18 rok życia.

Zgłoszenia do programu szczepień można dokonać TUTAJ.

Pomoc dla potrzebujących

Władze robią, co tylko mogą, by przekonać wszystkich niezdecydowanych do zaszczepienia się i by ułatwić zainteresowanym dotarcie do punktu szczepień. Właśnie dlatego powstał program transportu osób samotnych i mających problemy z poruszaniem się. Co więcej, można nawet zaszczepić się w domu! Ta operacja wymaga jednak wcześniejszego poinformowania o takiej konieczności najbliższego ośrodka świadczącego usługi szczepienia na COVID-19. Taka placówka musi następnie zgłosić zapotrzebowanie na transport medyczny, korzystając ze specjalnej infolinii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *