Wybory 2020: jak można głosować?

Od kilku dni wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020, wokół których wybuchło tak wiele kontrowersji. Już pod koniec tego miesiąca, a więc dokładnie w niedzielę 28 czerwca, wybierzemy nowego prezydenta kraju. Jak jednak przebiegnie głosowanie? Ze względu na wciąż obecne zagrożenie pandemiczne, w tym roku jeszcze mocniej podkreśla się możliwość oddania głosu korespondencyjnie. Jak zapewnić sobie dostarczenie pakietu wyborczego?

Terminy i procedury

Jak co roku, aby móc zagłosować korespondencyjnie, należy wcześniej zgłosić ten zamiar do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta. Istotne jest, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę – nieprzekraczalny termin, w którym należy złożyć wniosek, upływa 16 czerwca, a więc już za kilka dni! Wyjątkiem są osoby, które przebywają na kwarantannie ze względu na podejrzenie (lub obecność) koronawirusa – one mogą zadeklarować chęć korespondencyjnego uczestniczenia w wyborach za pomocą platformy e-PUAP aż do 23 czerwca. Co w przypadku, gdy ich okres izolacji rozpocznie się po tej dacie, ale wcześniej niż wybory? W takiej sytuacji został wyznaczony jeszcze trzeci, awaryjny termin – 26 czerwca. Po tej dacie żaden wniosek nie zostanie już przyjęty. Warto więc sprawdzać kalendarz, a najlepiej – nie przekładać decyzji.

Na poczcie lub w urzędzie

Jak można złożyć wniosek? Dla osób, które nie korzystają z e-PUAP istnieją dwie drogi. Niezależnie od tego, którą wybierzemy, dokument należy wydrukować i wypełnić. Muszą się w nim znaleźć następujące dane:

  • nazwisko oraz imię (lub imiona);
  • imię ojca;
  • data urodzenia;
  • numer PESEL;
  • adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy;
  • numeru telefonu lub adresu e-mail.

Cały wniosek można pobrać tutaj. Aby został przyjęty, należy zanieść go do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta (wejście od strony ulicy Jagiellońskiej) lub wysłać pocztą. Adres to:

Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Chorzowie
 ul. Rynek 1
41-500 Chorzów

Wybory prezydenckie 2020: korespondencyjnie i tradycyjnie

Wybory 2020: jak oddać głos?

Dzięki złożonemu wnioskowi w naszych skrzynkach będzie mógł pojawić się tak zwany pakiet wyborczy, który doręczy dwóch pracowników poczty. Co w nim znajdziemy? Przede wszystkim kartę go głosowania, a także kopertę z adresem zwrotnym i dodatkową, służącą jako zabezpieczenie. Oprócz tego otrzymamy oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie (obowiązkowe do wypełnienia!) oraz instrukcję, by wszystko było jasne. Jeśli wyborca zadeklarował się jako osoba niewidoma lub niedowidząca, otrzyma jeszcze specjalną nakładkę w języku Braille’a. A co z osobami, które z różnych względów nie wysłały dokumentów na czas? Warto pamiętać, że wybory prezydenckie w tym roku nie odbędą się tylko korespondencyjnie – lokale wyborcze także będą otwarte. Zachęcamy jednak do głosowania bezkontaktowego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *