Wybory 2019 – jak głosowali Chorzowianie?

Najważniejsze wydarzenie tej jesieni już za nami. Wybory 2019 nie obyły się bez wielkich emocji, ale przecież trudno się dziwić. Polityka zawsze wznieca wiele debat – szczególnie, gdy wybieramy nową władzę. Jak w tym wszystkim wypadł Chorzów? Sprawdźmy wyniki z naszego okręgu!

Decyzje przy urnie

Już od samego początku wyborów mówiono, że w tym roku frekwencja była wręcz rekordowa. Nasze miasto również nie zawiodło pod tym względem – przy urnach wyborczych stawiło się aż 60% uprawnionych do głosowania. Kogo wybraliśmy? W naszym okręgu zdecydowanie zwyciężyła Koalicja Obywatelska. Według danych zaprezentowanych przez Urząd Miasta, Platforma Obywatelska i .Nowoczesna zebrały prawie 20 tysięcy głosów. Drugą największą siłą było Prawo i Sprawiedliwość – to ugrupowanie cieszy się poparciem niemal 16 tysięcy Chorzowian. Tegoroczne wybory były więc dosyć wyrównane, ale z wyłonieniem zwycięzcy nie było problemu.

Dalsze miejsca

Ostatnie miejsce na wyborczym podium zajęła Lewica, a więc posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej występujący pod nowym szyldem. To ugrupowanie, choć stanowi trzecią siłę w Chorzowie, nie może się jednak równać z Koalicją Obywatelską czy Prawem i Sprawiedliwością – poparcie dla niego wyraziło bowiem niespełna 6000 osób. Czwarte miejsce należy do Konfederacji Wolność i Niepodległość, na którą zagłosowały 3693 osoby, natomiast piąte – do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na ostatnią partię głos oddało nieco ponad 2000 wyborców. Jeśli chodzi o konkretne nazwiska, najchętniej wybieranym politykiem był Borys Budka (KO). Na drugim miejscu znalazł się aktualny premier, Mateusz Morawiecki, a na trzecim – Marek Kopel, również należący do Koalicji Obywatelskiej.

wybory 2019 - wyniki w chorzowie

Wybory 2019 – Chorzów w skali kraju

Jak prezentują się wybory Chorzowian na tle całego kraju? Cóż, wygląda na to, że nasze miasto poszło nieco wbrew ogólnopolskim tendencjom. Już wyniki exit polls, podane ledwie kilka minut po zamknięciu lokali wyborczych, jasno dowodziły, że Prawo i Sprawiedliwość rządzić będzie przez kolejną kadencję. Dzisiaj, tuż przed godziną 14 wiadomo już na pewno, że na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało blisko 44% uprawnionych, czyli ponad 8 milionów Polaków. Na drugim miejscu znalazła się natomiast Koalicja Obywatelska, cieplej oceniana przez mieszkańców naszego miasta – na nią oddało ponad 27% wyborców z całej Polski. Do sejmu dostaną się również przedstawiciele Lewicy (który w skali kraju otrzymali 12,5% głosów), PSL (z wynikiem 8,6%) oraz Konfederacja (6,8% głosów).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *