Obywatelu, wesprzyj instytucje lokalne!

Nastał czas składania zeznań podatkowych – czas więc decydować, co zrobić z 1% podatku! Już od lat osoby fizyczne mają możliwość przekazania tej części na cele dobroczynne. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się to zrobić, a co więcej, działa bardziej świadomie. Tym razem zachęcamy, by skupić się na potrzebach lokalnych i wesprzeć właśnie instytucje działające w naszym rejonie. To z pewnością popłaci.

Chorzowianie Chorzowianom

Wydawać by się mogło, że 1% z podatku przeciętnego obywatela to niewiele. I rzeczywiście, biorąc pod uwagę to, jakie potrzeby mają niektóre instytucje pożytku publicznego, jednostkowa kwota może pomóc tylko trochę. Ale jeśli tych wpłat będzie więcej…? Można zdziałać cuda! Właśnie dlatego tak ważne jest, by nie zaniedbywać tego obowiązku i wypełniać go świadomie. W ubiegłym roku z możliwości przekazania 1% podatku skorzystało ponad 15 milionów podatników; niech tym razem będzie nas więcej! Zachęcamy więc, by skorzystać z prawa danego nam już siedemnaście lat temu i poświęcić chwilę na wybór organizacji, którą będziemy wspierać. To nie tylko gest dobrej woli, ale również dowód na odpowiedzialną, obywatelską postawę. I głos w dyskusji, co dla nas, Chorzowian, jest najważniejsze!

Jak znaleźć instytucje, którym można pomóc?

Niekiedy jest chęć do tego, by przekazać ten magiczny 1%, ale pojawia się problem natury technicznej. Jak znaleźć instytucje, którym można pomóc – szczególnie te lokalne? Jak podjąć decyzję? Podpowiadamy: najlepiej zapoznać się z profilem każdej organizacji i wtedy podjąć decyzję, która działa na polu najbardziej dla nas istotnym. Do wyboru mamy fundacje wspierające osoby starsze, chorych, dzieci z niepełnosprawnością lub z ubogich rodzin, a także te skupiające się na środowisku. Możliwości jest wiele! W samym Chorzowie (i okolicach) takich inicjatyw jest ponad trzydzieści, a dokłądnie – aż trzydzieści dwie. Aby ułatwić podatnikom decyzję, Urząd Miasta na swoim fanpejdżu publikuje krótkie notatki przedstawiające lokalne instytucje pożytku publicznego, które można wesprzeć. Na liście jest między innymi Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomych, Fundacja „PoMOC dla zwierząt” oraz „Park Śląski” czy Stowarzyszenie „Serce dla Dziecka”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *