Wsparcie finansowe Chorzowa: ile dostaniemy?

Informacje, jakie pojawiły się niedawno w sieci, napawały optymizmem. Według danych rządowych wsparcie finansowe dla Chorzowa miało wynosić niemal 12 milionów złotych, co otworzyło wiele możliwości. Aktualnie dostaniemy mniej, bo fakty są takie, że… część środków już otrzymaliśmy. I to nawet dwa lata temu! Skąd te rozbieżności?

Niejasne wsparcie

Cała sprawa dotyczy Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w ramach którego samorządy dostają dotacje na remont ulic. Według oficjalnych informacji, Chorzów miał otrzymać wsparcie w wysokości niemalże dwunastu milionów złotych! Ta ogromna kwota może rozpalić wiele nadziei, jednak okazuje się, że rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Jak się bowiem okazało, część tej kwoty Chorzów otrzymał, a niektóre projekty już od dawna są w realizacji. Mowa między innymi o przebudowie ulicy 3 Maja i Hajduckiej, na którą fundusze odebrano… dwa lata temu. Pod znakiem zapytania staje natomiast remont ulicy Truchana. Choć na listach rządowych ta inwestycja widnieje już jako ta z przyznanym wsparciem, w rzeczywistości znajduje się dopiero na liście rezerwowej.

Różne kwoty

Skąd wynika ta rozbieżność? Wszystko sprowadza się do niejasności w komunikacji na temat udzielanego wsparcia. Kwota, którą określa budżet, czyli rzeczone niemal dwanaście milionów złotych, jest bowiem przyznawane nie na rok, ale na większy okres czasu – konkretniej, na kilka lat. Wbrew temu, co mogłyby sugerować aktualne informacje, Chorzów może otrzymać takie wsparcie łącznie, na projekty zgłaszane począwszy od roku 2019. Rządowa pomoc została więc przyznana przed wyborami sejmowymi i trwać będzie jeszcze trochę, a pula już została naruszona. Czek z rąk Wojewody Śląskiego odebrała wiceprezydentka Chorzowa, Mariola Roleder.

Radni zadają pytanie o wsparcie

Sprawa wydaje się zastanawiająca. Co ważne, pytania mogą zadawać nie tylko obywatele – czynią to również sami radni. Choć każda pomoc cieszy, trudno pozbyć się wątpliwości co do sposobu komunikowania.

Ulica Truchana jest zaledwie na pozycji rezerwowej. Potwierdzałem to w Urzędzie Wojewódzkim. Nie rozumiemy czemu jest to tak komunikowane przez rządzących

przyznał Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

Niejasna jest również kwestia kwot przeznaczonych na przebudowę ulicy 3 Maja i Hajduckiej, która dzięki wsparciu z budżetu państwa i środkom unijnym już jest w toku. Według rządowych grafik ten remont został dofinansowany budżetem o wysokości ponad biliona złotych – w rzeczywistości wsparcie nie mogło być tak duże, bo projekt został zabudżetowany na 70 milionów złotych. Przypuszczalnie jest to wynik niedopatrzenia; sprawa wymaga jednak weryfikacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *