Jak złożyć wniosek o skierowanie do kształcenia specjalnego?

Czas upływa nieubłaganie, a więc już wkrótce rozpoczną się upragnione wakacje. Co za tym idzie, dla rodziców maluchów, uczniów podstawówki, liceum czy technikum zbliża się czas zapisywania pociech do szkół – również tych specjalnych. Wniosek o skierowanie dziecka do kształcenia specjalnego można złożyć jeszcze tylko przez miesiąc. Jak? W trosce o nasze bezpieczeństwo radni uruchomili specjalną procedurę, z którą warto się zapoznać.

Został jeszcze miesiąc

Na decyzję zostało jeszcze trochę czasu, jednak lepiej jej nie odkładać. Wniosek o skierowanie dziecka do kształcenia specjalnego w roku szkolnym 2020/2021 można złożyć bowiem do 24 czerwca. Mogą tego dokonać tylko rodzice lub prawni opiekunowie. Na decyzję trzeba będzie natomiast poczekać do 31 lipca 2020 roku. Warto podkreślić, że jeśli wniosek nie zostanie złożony w terminie, dziecko zostanie skierowane do oddziałów specjalnych szkół publicznych albo zespołu szkół specjalnych. Inną ewentualnością jest też udział w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju. Na decyzję o rozpoczęciu edukacji w tego typu placówkach trzeba będzie czekać do 31 sierpnia.

Wniosek – jak go złożyć?

Dokumenty jak zawsze można złożyć w dwóch wersjach: elektronicznej lub tradycyjnej, czyli papierowej. W pierwszym wypadku wystarczy wydrukować i wypełnić wniosek, a następnie zeskanować go i wysłać na adres mailowy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta: ed@chorzow.eu. Można również skorzystać z ePUAP, czyli elektronicznej skrzynki podawczej. Dla osób, które nie mają możliwości skorzystania z tej opcji, istnieje inna droga, bardziej tradycyjna. Wypełniony wniosek należy zamknąć w kopercie zaadresowanej do Wydziału Edukacji UM i wrzucić do urny stojącej w przedsionku instytucji. Można również skorzystać z usług poczty i list wysłać tradycyjnie. Adres to:

Urząd Miasta Chorzów
Wydział Edukacji
ul. Rynek 1
41- 500 Chorzów

Wniosek o skierowanie dziecka na kształcenie specjalne można złożyć tylko do 24 czerwca.

Ważne szczegóły

Niezależnie jednak od tego, którą metodę wybierzemy, wniosek należy uzupełnić o kserokopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Taki dokument wydać może Publiczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Sam wniosek oraz wszystkie załączniki dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta. Znaleźć tam można również druk potrzebny do uzyskania pomocy z dowozem dziecka do szkoły czy upoważnienie właściciela samochodu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *