Nowe usprawnienia dla niewidomych

Chorzów idzie z duchem czasu, umożliwiając osobom niewidomym i słabo widzącym łatwiejsze poruszanie się po mieście. Tym razem usprawnienia dotyczą przechodzenia przez pasy – a wszystko dzięki sprytnej aplikacji, którą można za darmo pobrać na telefony z systemem Android oraz iOS.

Czujniki i aplikacja

Jak to działa? Choć cały system wygląda na skomplikowany, w rzeczywistości jego działanie jest dziecinnie proste. Na sygnalizatorach świetlnych w ważnych punktach miasta zostały umieszczone specjalne czujniki, które każdorazowo łączą się z aplikacją TOTUPOINT. Można ją bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play oraz z App Store. Co dalej? W chwili, gdy telefon z aplikacją znajdzie się w zasięgu czujnika, ten wyśle sygnał z informacją o kolorze światła, a także nazwą ulicy, kierunkiem, w którym zmierzamy oraz szerokością jezdni. Dzięki temu osoba niewidoma lub słabo widząca będzie wiedziała, gdzie dokładnie się znajduje oraz co dalej powinna zrobić. Oto usprawnienia na miarę XXI wieku!

Kolejny etap pomocy

Co ciekawe, to nie jedyna sytuacja, gdy nasze miasto ułatwia życie osobom niewidomym i słabo widzącym. Pierwsze próby przeprowadzano już kilka lat temu! Wtedy usprawnienia testowane były aż w dziesięciu punkach w mieście, między innymi na ruchliwym Dworcu Kolejowym czy w rejonie Teatru Rozrywki. Jak to działało? Dzięki czujnikom zamieszczonym na kluczowych budynkach aplikacja TOTUPOINT wysyłała powiadomienie, gdy jej użytkownik dotarł na miejsce. Sygnał dźwiękowy był jasnym znakiem, że należy się zatrzymać, bo cel został osiągnięty. Teraz jednak technologia znacząco poszła naprzód, co oferuje osobom niewidomym zupełnie nowe możliwości. Nowe… i zdecydowanie bardziej precyzyjne.

aplikacja TOTUPOINT - nowe usprawnienia dla niewidomych

Nowoczesne usprawnienia

Wyjątkowa aplikacja i sygnalizatory z dodatkowymi czujnikami to innowacja na skalę Polski. Choć nie na całym świecie testuje się rozwiązania ułatwiające osobom niewidomym funkcjonowanie, to eksperyment, jako zapoczątkowali radni naszego miasta jest prawdziwym ewenementem na skalę kraju. Póki co tylko Chorzów podjął się testów tego typu rozwiązań, ale jeśli usprawnienia się sprawdzą, projekt będzie dalej rozwijany. Potwierdza to zastępca Prezydenta Miasta:

– W Chorzowie znajduje się kilka instytucji i zakładów pracy, w których przebywają i pracują osoby niewidome lub słabo widzące. To z myślą o ich wygodzie i bezpieczeństwie testujemy takie rozwiązania. Jeśli ta technologia spotka się z uznaniem ze strony osób niewidomych, to na pewno będziemy kontynuować projekt.

– poinformował Marcin Michalik.

Tego typu usprawnienia z pewnością ułatwią życie osobom niewidomym i słabo widzącym. Czekamy na wyniki eksperymentu oraz na to, by podobne rozwiązania zostały wprowadzone również w innych miastach Polski. Niech nowoczesne technologie dobrze nam służą!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *