Wyjątkowa sesja Rady Miasta. Jakie są nowe uchwały?

W ostatni czwartek, czyli 26 marca, odbyła się kolejna sesja Rady Miasta. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne i panującego koronawirusa posiedzenie wygalało jednak zupełnie inaczej niż zwykle. Uchwały jakie podjęto mają natomiast za zadanie lepiej chronić mieszkańców Chorzowa – radnych, ale nie tylko. Co postanowiono? Oto najnowsze zalecenia.

Uchwały dla bezpieczeństwa

W czasie sesji podjęto kilka ważnych decyzji. Przede wszystkim, jak nakazuje rozsądek, odwołano dwa wydarzenia – Święto Miasta oraz długo zapowiadany Vinylfest. Środki, które miały pokryć koszt organizacji imprez, zostaną przeznaczone na zakup środków ochronnych, testów na koronawirusa oraz sprzętu do badania próbek. Na mocy uchwały (a także zapowiadanej przez rząd tarczy antykryzysowej dla polskich przedsiębiorców) miasto nadal będzie przekazywało specjalne dotacje na prywatne żłobki i przedszkola. Wszystko po to, by wpierać je w czasie przymusowego zamknięcia i zadbać, by właściciele nie musieli ich zamykać. Wszyscy przecież wierzymy, że prędzej czy później kwarantanna musi się skończyć, a koronawirus odejść w niepamięć! Ostatnia decyzja radnych dotyczy handlu na targach. Oczywiście będzie on mógł się odbywać, ale tylko w pawilonach, kioskach i na tak zwanych „szczękach”, bo jedynie w ten sposób możliwe jest zachowanie procedur bezpieczeństwa.

Uchwały rady miasta w związku z pandemią koronawirusa.

Wyjątkowa sesja

Nałożona przez rząd swoista „społeczna kwarantanna” zakłada, że nie można gromadzić się w miejscach publicznych. Większość z nas pracuje z domu, a ci, którzy muszą wyruszyć do pracy, zobowiązani są podjąć szczególne środku ostrożności. Radni z Urzędu Miasta, którzy stawili się na czwartkowej sesji byli więc bardzo ostrożni i chronili siebie nawzajem. Jak? Przede wszystkim w obradach wzięło udział tylko 13 osób, a zatem minimum potrzebne do tego, by powstały uchwały. Na sali wszyscy siedzieli w pewnej odległości od siebie, nie zdejmując maseczek ani rękawiczek jednorazowych. Był też dostępny płyn do dezynfekcji, a każdej osobie wchodzącej na salę mierzono temperaturę. Jedną z decyzji radnych była jednak ta o przejściu całkowicie w tryb pracy zdalnej. Kolejne głosowania odbędą się więc online i będzie tak aż do zakończenia pandemii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *