Tężnia solankowa stanie w Chorzowie!

Kto jeszcze pamięta, że Chorzów ma źródło wody leczniczej? Już niedługo miasto powróci do swoich uzdrowiskowych korzeni – na placu Hutników stanie tężnia solankowa, a cały park dookoła zyska nowe oblicze. Wszystko, by zapewnić mieszkańcom nowoczesną strefę relaksu.

Nie taki nowy pomysł

O tym, że Chorzów może mieć w sobie coś z uzdrowiska wiadomo nie od dziś. Już w XIX wieku na terenie miasta odkryto źródło wód żelazowo-siarczanych. Dalsze badania wykazały, że mają one właściwości lecznicze. To właśnie dzięki temu elementowi historii miasta zawdzięczamy niektóre nazwy ulic, jak chociażby ul. Starego Zdroju, położona na północ od Parku Róż. Mimo tych optymistycznych informacji do tej pory nie udało się wykorzystać naturalnego potencjału Chorzowa. Teraz mamy szansę to zmienić i nawiązując do historii stworzyć nową strefę relaksu!

tężnia Chorzów - projekt
Projekt tężni w okolicach Chorzowskiego rynku. Wizualizacja pochodzi ze strony Tężnie Polska.

Solankowa tężnia i drewno z Bieszczad

Plany są ambitne. W parku Hutników obok ulicy Katowickiej i Rynku stanie tężnia solankowa, którą w całości wypełni się czystą tarniną. Gwarancję jej jakości zapewnia wykonawca, czyli firma Rudex ze Szczecina.

W tężni zastosujemy gałęzie z regionu, w którym jest bardzo czyste powietrze. Tarninę będziemy dowozić specjalnie z Bieszczad – wyjaśnia Krzysztof Łazar, przedstawiciel Rudexu. – Woda przyjedzie do Chorzowa prosto z Zabłocia i Ustronia.

Jak to będzie działać? Tężnia będzie generować aerozol, bogaty mikroelementy o leczniczym działaniu. Już jedna sesja spędzona w uzdrowisku wzmocni nasze płuca i oskrzela, dostarczy nam też sodu, potasu i jodu oraz innych składników, potrzebnych do zdrowego życia. To miejsce będzie więc ratunkiem nie tylko dla astmatyków, ale także dla osób często łapiących przeziębienia.

Tężnia Chorzów - lokalizacja
Lokalizacja tężni na terenie Chorzowa.

Otoczenie też się zmieni!

Ale to nie wszystkie plany! Według założeń Urzędu Miasta Chorzów, przemianom ma ulec także sam park. Pojawią się alejki spacerowe i ścieżki rowerowe, a także nowy system oświetlenia. Skwer zyska też nowe, wygodne ławki. Cała inwestycja łącznie z trzyletnim utrzymaniem obiektu będzie kosztować aż 5 milionów złotych. Tężnia ma jednak zostać oddana do użytku już niedługo, bo we wrześniu przyszłego roku.

tężnia solankowa Chorzów
Wizualizacja tężni solankowej na placu Hutników. Grafiki pochodzi ze strony Tężnie Polska.

 

Grafika w nagłówku pochodzi ze strony Tężnie Polska.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *