Akcja termomodernizacja w Chorzowie

Będzie ciepło, wygodnie i, co naprawdę ważne, również ekologicznie. Termomodernizacja aż dziesięciu budynków w naszym mieście przyniesie korzyść nie tylko lokatorom, ale także całemu środowisku. Szeroko zakrojony, nowoczesny projekt pochłonie ponad trzy miliony złotych, ale większą część tej kwoty Chorzów otrzyma ze środków Unii Europejskiej.

Z troski o planetę i lokatorów

Ekologia w ostatnim czasie to często podnoszony temat. I bardzo dobrze! Zagrożenie katastrofą klimatyczną stało się całkiem realne i coraz więcej osób ma tego świadomość. Z problemu zdają sobie sprawę również różnorakie organizacje oraz instytucje, a jedną z nich jest miasto Chorzów. Właśnie dlatego na najbliższe miesiące zaplanowana została termomodernizacja budynków, które już od dawna stanowią problem, jeśli chodzi o czystość powietrza. Według urzędników zmiany mogą być naprawdę duże, a odczuje je nie tylko planeta, ale również lokatorzy.

– Szacujemy, że dzięki tym pracom remontowane budynki będą emitowały o 66% dwutlenku węgla mniej. Zwiększy się też komfort życia mieszkańców, a ich rachunki powinny być niższe.

– komentuje zastępca Prezydenta Miasta, Marcin Michalik.

Termomodernizacja w Chorzowie – plan prac

Remonty rozpoczną się niezwłocznie, bo do zrobienia jest naprawdę wiele. Ocieplonych zostanie dziewięć budynków przy ulicy Powstańców śląskich – mowa o tych pod numerami 77-93. Jakie są plany? Priorytetem jest podłączenie dwudziestu dwóch mieszkań do miejskiej sieci centralnego ogrzewania i wyposażenie ich w indywidualne ogrzewanie. Większość odbędzie się w przestrzeni publicznej – na klatkach schodowych i poddaszach. Poza nimi zostaną docieplone również ściany i stropy. Termomodernizacja obejmie też wymianę okien w mieszkaniach, piwnicach i na strychach. Podobne prace zostaną przeprowadzone przy ulicy Gdańskiej 23A – tam znajduje się aż 25 mieszkań, które wymagają remontu. W budynku pojawią się nowe okna i drzwi an klatkach schodowych. Ale to nie koniec zmian! Radni podjęli również decyzję o zamontowaniu nowoczesnych, dwufunkcyjnych kotłów kondensacyjnych (gazowych). Ich ogromną zaletą jest zamknięta komora spalania. Oprócz tego w budynku w Maciejkowicach przebudowie ulegnie instalacja wody zimnej i kanalizacja sanitarna. Modernizacji ulegnie również system wentylacji.

Termomodernizacja budynków w Chorzowie.

Zyski i straty

Plany są ogromne – i niestety koszty też. Wyliczono, że termomodernizacja dziesięciu budynków pochłonie aż 3 200 000 złotych. Na szczęście ratunkiem okazały się środki z funduszu Programu Operacyjnego infrastruktura i Środowisko. Unia Europejska przekazała naszemu miastu aż 2 500 000 złotych, co stanowi blisko 80% wydatków. Prace ruszą już niebawem, gdy przedstawiciele miasta podpiszą wszystkie niezbędne umowy i potrwają aż do przyszłego roku. Efekty będą jednak spektakularne – i na nie z niecierpliwością czekamy!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *