Święto Niepodległości w Chorzowie

Wspólne śpiewanie hymnu, pokazy, koncert i piknik – takie atrakcje będą czekać na mieszkańców naszego miasta w najbliższą niedzielę. To jednak nie wszystkie wydarzenia, jakie będą towarzyszyć obchodom wyjątkowej rocznicy. Chorzów hucznie obchodzi Święto Niepodległości!

Tydzień przygotowań

Pierwsze wydarzenia związane ze zbliżającym się stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości zaczną się już w połowie tygodnia. 8 listopada o godzinie 18 w krypcie kościoła św. Antoniego (ul. Kopernika 1) ksiądz profesor Jerzy Szymik wygłosi wykład „Kiedy myślę: Ojczyzna, szukam drogi”, dotyczący teologicznej perspektywy Jana Pawła II. Dzień później uczniowie Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego (czyli popularnego „Słowaka”) wezmą udział w XVII Chorzowskim Biegu Niepodległości. Wystartują z ulicy Franciszkańskiej o godzinie 10. AZSO we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Katowicach zaplanowało też serię dyskusji panelowych poświęconych kwestii niepodległości oraz bezpieczeństwa. Wreszcie, 10 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury (ul. Sienkiewicza 3) będzie miał miejsce podniosły koncert „Jeszcze Polska nie zginęła”. Wykonają go goście specjalni z Bytomia: orkiestra wojskowa oraz chór i orkiestra smyczkowej z tamtejszej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej.

Chorzów Święto Niepodległości w kościele pw. św. Antoniego
Kościół pw. św. Antoniego w Chorzowie.

Chwila zadumy

Samo Święto Niepodległości oficjalnie rozpocznie się o 9:00 uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Barbary (ul. 3 Maja 18). Stamtąd o 10:15 uczestnicy przejdą na Plac Powstańców Śląskich, gdzie zostaną złożone kwiaty. Tam też odbędą się dalsze uroczystości, przemowy i podziękowania. W planach jest również wspólne odśpiewanie hymnu. Późnym popołudniem, to znaczy od godziny 17, będzie można udać się do Starochorzowskiego Centrum Kultury (ul. Siemianowicka 59). Właśnie tam chorzowskie i świętochowickie chóry dadzą koncert pieśni patriotycznej.

Chorzów Święto Niepodległości Starochorzowskie Centrum Kultury
Starochorzowskie Centrum Kultury również obchodzi Święto Niepodległości! Źródło zdjęcia.

Święto Niepodległości dla całej rodziny

Ale tak ważne wydarzenie jak stulecie wolnej Polski ma też swoją mniej oficjalną stronę. 11 listopada w godzinach 12-19 całe rodziny mogą zawitać na Stadion Śląski (a konkretniej na plac Europejski; wejście bramami 3, 4 oraz 5), gdzie będzie trwał okolicznościowy piknik. Głodnych wrażeń (i nie tylko) Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu zaprasza na biesiadę – o 16 przy wspólnym stole można się będzie cieszyć nie tylko wybornym jedzeniem, ale i znanymi śląskimi szlagierami. Co więcej, Chorzów w tym dniu będzie miał wyjątkowego gościa – w MORiSie koncertu udzieli także Enej.

Chorzów Święto Niepodległości - Enej
Zespół Enej. Źródło zdjęcia.

Dalsze rozrywki

Czy to wszystko? Otóż nie! Na chorzowian będą czekały również schrony przy ulicy Parkowej, Katowickiej 168, a także w Maciejkowicach – konkretniej przy Żabich Dołach. Z kolei Muzeum Techniki Wojskowej zorganizowało pokaz wojskowych pojazdów, który potrwa od 9:30 do 12:30. Zainteresowani będą mogli zobaczyć między innymi Jeepy, Honkery czy GAZy, w dodatku nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. Inne ośrodki nie pozostają w tyle – okolicznościowe wystawy przygotowało też muzeum przy ulicy Powstańców 45 oraz Izba Pamięci Grupy Operacyjnej Śląsk i 75. Pułku Piechoty (ul. Powstańców 70). Z tak bogatym programem z pewnością wszyscy mieszkańcy Chorzowa znajdą chwilę, by godnie obchodzić wyjątkowe Święto Niepodległości!

Chorzów Święto Niepodległości

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *