Strajk nauczycieli: chorzowscy pedagodzy wyszli na ulice!

Temat podwyżek dla pracowników oświaty od kilku tygodni jest gorącym tematem w naszym kraju. Po nieudanych próbach rozwiązana problemu przyszedł czas na działania! Strajk nauczycieli stał się faktem, a chorzowskie szkoły walnie się do niego przyłączyły. Jak wygląda sytuacja w naszym mieście?

Czara goryczy się przelała!

Problem płac nauczycielskich i warunków pracy pedagogów narastał już od dłuższego czasu, jednak sprawa zaogniła się dopiero w tym tygodniu. W niedzielę Internet obiegł Tweet udostępniony przez Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego, który późnym wieczorem oficjalnie ogłosił początek protestu.

Strajk nauczycieli rozpoczął się więc dzisiaj, 8 kwietnia, w godzinach porannych. Nauczyciele z całej Polski zadeklarowali swój udział, a przedstawiciele oświaty w Chorzowie nie pozostali w tyle. W oknach i na płotach zawisły transparenty z wojowniczymi napisami, na korytarzach i słupach pojawiły się plakaty, a protestujący otrzymali specjalne koszulki. Choć niektóre placówki (między innymi szkoła specjalna w Sosnowcu) nie dołączyły do strajku, w naszym mieście działalność zawiesiły wszystkie szkoły i przedszkola. Jest ich łącznie 60. W skali kraju to największy strajk nauczycielski od ćwierćwiecza – ostatni taki miał miejsce w 1993 roku.

Strajk nauczycieli… a co z dziećmi?

Gdy pedagodzy grozili strajkiem, wielu rodziców zadawało sobie (i szkołom) pytanie, co w takim razie będzie z uczniami. Szczególna troska dotyczyła tych najmłodszych (na przykład przedszkolaków), ale także dzieci i młodzieży przygotowujących się do ważnych egzaminów. Również w naszym mieście podnoszono obawy, że choć strajk nauczycieli jest słuszny, jak zawsze ucierpią na nim niewinni. Właśnie dlatego postarano się zaradzić problemowi i zorganizować opiekę dla pociech, których rodzice nie mogą zostawić w domach. W szkołach i przedszkolach dyżurują nauczyciele, którzy wprawdzie nie prowadzili normalnych lekcji, ale mogli zająć się dziećmi. Oprócz tego, zorganizowano specjalny program rozrywkowy dla najmłodszych, który będzie kontynuowany w kolejnych dniach protestu.

strajk nauczycieli

Z troską o najmłodszych

Czego więc możemy się spodziewać? Przede wszystkim pokazów filmowych, ale także warsztatów plastycznych i prelekcji. We wtorek o 10 w Starochorzowskim Centrum Kultury odbędzie się pokaz filmy „Był sobie pies”, a o 12 – „Alicja w Krainie Czarów”, obydwa w ramach Wiosennego Kina Młodego Widza. Z kolei między 9 a 12 w Dzielnicowej Akademii Dzieci na Klimzowcu (ul. Franciszkańska 1) odbędą się warsztaty „Razem poznajemy świat – Mali Odkrywcy”. Druga część tych warsztatów odbędzie się również w środę. Oprócz tego, uczniowie będą modli również wybrać się na prezentacje w ramach Festiwalu Małych Form Artystycznych w sali widowiskowej Chorzowskiego Centrum Kultury. Pokazy rozpoczną się o 12:15. A co dla bardziej aktywnych dzieci? Dla nich pozostają baseny, które będą otwarte codziennie między 8 a 16. Rodzice nie muszą się więc martwić!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *