Czas na walkę z aktami wandalizmu!

Choć nasze miasto rozwija się z roku na rok, nie wszyscy potrafią się tym cieszyć. Kolejne akty wandalizmu, w tym również zaśmiecanie przestrzeni publicznej, to prawdziwa plaga, która niszczy Chorzów i ogranicza możliwości mieszkańcom. Liczne skargi zagrzały Urząd Miasta do boju – czas wypowiedzieć wandalom wojnę! A wszystko po to, by ulice pozostały czyste i piękne.

Wspólna troska o przestrzeń

Robisz remont? Zadbaj, by w poprawny sposób pozbyć się odpadów! Niestety, wielu mieszkańców zapomina o tym, że stare meble czy gruz nie powinny znaleźć się na ulicy lub za budynkiem. Jak donosi Urząd Miasta, nie ma dnia, by w mieście nie powstało kolejne nielegalne składowisko. Oczywiście każde zgłoszenie takiego problemu jest weryfikowane i karane, ale zwykle wystarczy doba, by problem wrócił… a koszt utrzymania porządku w mieście tylko rosną. Warto bowiem pamiętać, że umowa na odbiór odpadów dotyczy wyłącznie instalacji śmietnikowych. Warto też zorientować się, czy nie ma jakichś zmian – jak  ta niedawna, gdy w okolicy remontowanej ulicy 3-go Maja śmietniki zostały przeniesione. Część mieszkańców nie zadała sobie trudu sprawdzenia, gdzie są obecnie. A różnica wyniosła zaledwie kilkanaście metrów!

Akty wandalizmu szkodzą nam wszystkim!

Problemem są jednak nie tylko śmieci pojawiające się na osiedlach, przy ulicach czy na ogródkach działkowych. Równie poważną sprawą jest niszczenie obiektów w przestrzeni publicznej. Akty wandalizmu dotykają między innymi miejskich ławek. Regularnie dewastowane, tracą na estetyce i funkcjonalności. Nawet w betonowych ławkach wiercone są dziury, przybywa też na nich napisów, a sprawcy nie obawiają się nawet kamer monitoringu. Nierzadko cierpią również rowery miejskie. Akty wandalizmu w tym wypadku dotykają nas wszystkich, bo uszkodzona maszyna w najlepszym wypadku nie dostarczy nam frajdy – a w najgorszym może wręcz stanowić zagrożenie dla życia innych uczestników ruchu! Nie mówiąc o tym, że rowery będą znikać z ulic…

Czas na walkę!

Urząd Miasta mówi „dość” – i intensyfikuje działania przeciwko wykroczeniom! Akty wandalizmu będzie teraz łatwiej obserwować (a także poznać ich sprawców) dzięki sprytnym fotopułapkom, umieszczonym w strategicznych miejscach. One pomogą zażegnać problem ze śmieciami, oby tym razem na dobre. A co w sprawie niszczonych ławek i rowerów? Tutaj kamery nie pomogły, dlatego do akcji wkroczą specjalne patrole straży miejskiej. Oby dzięki tym środkom zaradczym akty wandalizmu ustały! Zachęcamy też do edukowania bliskich i rodzin; przypominania, jakie są właściwe postawy, a jakie absolutnie naganne. Czyste i bezpieczne miasto to nasza wspólna sprawa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *