ruch chorzów

Ruch Chorzów – wielokrotny mistrz Polski

Ruch Chorzów jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w dziejach polskiej piłki nożnej. Założony 20 kwietnia w 1920 roku w Bismarkhucie klub piłkarski był pierwszym mistrzem Górnego Śląska w oficjalnych rozgrywkach PZPN, a obecnie może pochwalić się największą liczbą tytułów mistrza kraju.

[su_heading]Historia klubu[/su_heading]

Polski Komisariat Plebiscytowy chciał zwiększyć liczbę klubów sportowych na Górnym Śląsku, a jedną z inicjatyw organizacji było założenie Ruchu Chorzów. Szczególne znaczenie w tej sprawie miał Alojzy Budniok, bardzo aktywny działacz sportowy. Za oficjalnego założyciela chorzowskiego zespołu uważa się jednak Teofila Paczyńskiego, który wówczas piastował urząd komisarza Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. 20 kwietnia 1920 roku w Domu Związkowym w Hajdukach/Bismarkhucie odbyło się założycielskie zebranie klubu, którego pierwszym prezesem został Paweł Koppa, nauczyciel z Klimzowca. Określenie „Ruch” w nazwie klubu, zaproponowane przez Edwarda Supernoka, miało nawiązywać do śląskich ruchów powstańczych. Na spotkaniu założycielskim wybrano też barwy zespołu, czyli kolory: niebieski oraz biały, inspirowane barwami Śląska. Co ciekawe, znany wszystkim kibicom przydomek Niebiescy, przylgnął do zawodników z Chorzowa już w latach 20. ubiegłego wieku.

[su_heading]Pierwszy mecz[/su_heading]

Ruch Chorzów swój pierwszy mecz rozegrał 3 maja 1920 roku. Zmierzył się wtedy z Orłem Józefowiec, z którym wygrał 3:1. Pierwszym strzelcem chorzowskiego klubu był Wiktor Prukop. Niebiescy wystąpili w następującym składzie: Franciszek Broll, Wilhelm Szeilthauer, Robert Potrycha, Alojzy Bronder, Alfred Matuszczyk, Jan Kornas, Sylwester Golasz, Józef Bartoszek, Jan Bartoszek, Wiktor Prukop oraz Karol Grzesik.

[su_heading]Sukcesy[/su_heading]

Ruch Chorzów czternastokrotnie sięgał po tytuł Mistrza Polski, co czyni go rekordzistą w tej kategorii. Ponadto w Mistrzostwach Polski sześć razy został wicemistrzem i dziewięć razy zajął trzecie miejsce. W Pucharze Polski triumfował trzy razy. Chorzowski klub wystąpił raz w ćwierćfinale Pucharu UEFA w sezonie 1973/1974.

[su_heading]Legendy klubu[/su_heading]

Wśród najbardziej zapamiętanych zawodników Ruchu Chorzów trzeba najczęściej wymienia się: Gerarda Cieślika, Edwarda Lorensa, Ernesta Wilimowskiego, Mariusza Śrutwę oraz Krzysztofa Warzychę.

[su_heading]Rekordy w szeregach Ruchu Chorzów[/su_heading]

Ernest Wilimowski zasłynął między innymi meczem ekstraklasy, w którym strzelił aż 10 bramek. W innym spotkaniu, tym razem ligowym, urodzony w Katowicach piłkarz posłał piłkę do siatki rywala siedem razy. Tak niebywała skuteczność zapewniła mu tytuł najmłodszego króla strzelców. W 1934 roku miał najwyższą średnią goli w sezonie ligowym.

Teodor Peterek rozegrał 16 spotkań z rzędu ze strzelonym golem.

Krzysztof Kajrys w historii Ruchu Chorzów zapisał się jako najmłodszy zawodnik, któremu udało się sięgnąć po tytuł mistrza kraju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *