Rowery miejskie są już w Chorzowie!

Umowa podpisana w wakacje nareszcie doczekała się realizacji – KajTeroz oficjalnie ruszyło! Od dzisiaj w Chorzowie dostępne są już rowery miejskie, których operatorem jest niemiecka firma Nextbike. Na ulicach stanęło kilkanaście stacji, ale to dopiero początek – więcej jednośladów pojawi się na wiosnę.

Wielkie plany

Rowerowa rewolucja ogarnia powoli cały Chorzów. Obecnie mieszkańcy miasta mają do dyspozycji 150 pojazdów rozmieszczonych na 15 stacjach. Gdzie je znajdziemy? Oto pełna lista lokalizacji:
• Batory Pętla
• Batory Dworzec PKP
• Chorzowskie Centrum Kultury
• Gwarecka
• Maciejkowice
• ORiS
• Park Róż
• Park Śląski – Elka
• Park Śląski – Pelikany
• Park Śląski ZOO
• Plac Adama Mickiewicza
• Plac Powstańców Śląskich
• Plac Św. Jana
• Stadion Śląski – Al. Karolinki
• Węzłowiec
Plany są jednak ambitne. Jeszcze w tym roku ma się pojawić kolejna setka jednośladów, a po Nowym Roku operator dostarczy następne. Docelowo chorzowski KajTeroz ma być największym systemem rowerów miejskich w regionie.

Rowery miejskie – i KajTeroz?

Jak to działa? Przede wszystkim należy zarejestrować się na stronie KajTeroz – właśnie tam możemy wpłacić wpisowe, które wynosi 10 złotych. Przy wypożyczaniu rowerów wystarczy na panelu wpisać swój numer telefonu, a także kod PIN i numer pojazdu i już możemy jechać! Jeszcze prościej jest, gdy pobierzemy specjalną aplikację – wtedy wystarczy zeskanować kod QR, który znajduje się z tyłu roweru. Za pierwszą godzinę jazdy zapłacimy złotówkę, za drugą – 2 złote, za trzecią – 3 złote, a za czwartą i każdą kolejną – 4 złote.

Byle do wiosny?

Niestety, wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Chorzowa będą musieli poczekać, by w pełni cieszyć się programem. Sezon rowerowy kończy się bowiem 30 listopada – wtedy maszyny znikną z ulic i nie pojawią się aż do 21 marca. Twórca projektu, niemiecka firma Nextbike, obiecuje jednak, że warto będzie czekać. Wedla zapowiedzi w przyszłym roku do dyspozycji chorzowian będzie już 46 stacji, na których znajdziemy tandemy, rowery z fotelikami, dziecięce, a nawet familijne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *