Chorzów gotowy na nowy rok szkolny

Wakacje nieubłaganie zmierzają ku końcowi! Już od jutra uczniowie szkół podstawowych, a także technikum i liceum, wrócą do nauki. Również przedszkola otwierają swoje podwoje dla dzieci. Ten rok szkolny będzie jednak wyjątkowy, podobnie jak końcówka poprzedniego, a wszystko rzecz jasna spowodowane jest trwającą pandemia koronawirusa. Jak placówki są przygotowane na tę okoliczność?

Mniej uroczysta inauguracja

Gdy pojawił się temat wrześniowego powrotu do nauki, wielu rodziców martwiło się o sam początek. Jak rozpocząć rok szkolny, gdy COVID-19 wciąż stanowi zagrożenie? Zgodnie z ministerialnymi zaleceniami, tegoroczne inauguracje odbędą się kameralnie, bo każda placówka przeprowadzi je indywidualnie, na świeżym powietrzu lub w specjalnie wydzielonych korytarzach. Dyrektorzy samodzielnie opracowali schematy poruszania się po budynkach, dbając o właściwy przepływ powietrza i swobodę we wchodzeniu oraz wychodzeniu. Dla maksymalnego bezpieczeństwa pociech Urząd Miasta zaopatrzył wszystkie instytucje w zapas płynu do dezynfekcji, masek i przyłbic.

Bezpieczny rok szkolny

Sam początek jest ryzykowny głównie ze względu na nagły napływ uczniów, którzy przez wakacje mogli mieć kontakt z różnymi osobami. Co jednak w czasie samej nauki? Rok szkolny trwa aż 10 miesięcy; to wystarczająco dużo czasu, by warunki diametralnie się zmieniły. Aby jeszcze lepiej chronić uczniów wprowadzono szczegółowe mechanizmy zabezpieczające przed zakażeniem. Przede wszystkim, Urząd Miasta wydał zalecenie, by na korytarzach szkolnych wszyscy, zarówno dzieci jak i nauczyciele, zasłaniali nos oraz usta. Lepiej się nie buntować! Obowiązkowe są również częste wietrzenia sal i regularna dezynfekcja wszystkich powierzchni. Jeśli w czasie roku szkolnego pojawi podejrzenie zakażenia, placówka przejdzie w inny tryb funkcjonowania. W bardzo poważnej sytuacji istnieje możliwość ponownego przejścia w tryb pracy zdalnej. Wszystkie działania będą jednak konsultowane z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Rodzice – zachowajcie czujność!

Szkoły robią wszystko, by chronić uczniów, ale nie można składać na nich całego obowiązku. Rozsądek jest niezwykle istotny, podobnie jak ostrożność! A o te dwie rzeczy powinni zadbać również rodzice. Wiceprezydent Chorzowa przypomina zatem, że jeśli u pociechy zauważymy jakiekolwiek objawy chorobowe, albo wiemy, że mogła mieć kontakt z osobą zarażoną, lepiej nie posyłać jej do szkoły. Kilkudniowa absencja nie zaważy na wynikach, jej powód musi być jednak zgłoszony nauczycielom.

Tylko razem, solidarnie i odpowiedzialnie możemy zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem i zapewnić stałą pracę naszych placówek.

apeluje Wiesław Ciężkowski.

Zadbajmy więc, by ten rok szkolny był nie tylko owocny, ale również bezpieczny!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *