Renowacja szybu niebawem się rozpocznie

To już pewne! Szyb kopalni, prawdziwy symbol Chorzowa, zostanie odnowiony, by znów cieszyć oczy. Renowacja rozpocznie się niebawem, a dokona jej firma z Bytowa, która wygrała ogłoszony niedawno przetarg. Już na początku wakacji będziemy mogli cieszyć się miejscem widokowym w zupełnie nowej, świeżej i, co ważne, ekologicznej odsłonie. Znamy już szczegóły!

Nowe życie symbolu miasta

Choć kopalnia nie funkcjonuje, wciąż stanowi ważny element historii Chorzowa. Jej szyb, widoczny z daleka i zdecydowanie odznaczający się w panoramie miasta, przypomina każdego dnia o chlubnej, urbanistycznej tradycji naszego miasta. Nie bez powodu uważa się go za prawdziwy symbol! Niestety, tak odsłonięta konstrukcja jest narażona na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. W ostatnich miesiącach coraz wyraźniej widać było, że liczący sobie prawie 100 lat szyb Prezydent wymaga napraw. Renowacja wydawała się być niezbędna, dlatego Urząd Miasta ogłosił przetarg na wykonawcę robót. Ostatnio poznaliśmy zwycięzcę – jest nią firma Stokłosa z Bytomia, która już zabiera się do pracy. Renowacja ma pochłonąć aż 700 tysięcy złotych, a zakończy się prawdopodobnie latem. Wtedy z szybu jako platformy widokowej znów będzie można korzystać bez obaw! A symbol Chorzowa, miejmy nadzieję, na nowo odżyje.

Renowacja i nie tylko

Plany na tę rewitalizację są ambitne. W pierwszej kolejności pracownicy firmy Stokłosa uzupełnią więc ubytki betonu, które stanowią zagrożenie. Dokonają też wzmocnienia całej konstrukcji, by szyb był bezpieczny. Ale to nie wszystko! Renowacja to nie tylko przywrócenie punktu widokowego do dawnego stanu, ale również unowocześnienie go, by spełniał współczesne standardy. A co współcześnie jest w centrum naszej uwagi? Oczywiście troska o środowisko! Właśnie dlatego zostanie zmienione również oświetlenie. Zamontowane zostaną lampy LED, które odznaczają się nie tylko wydajnością, ale są również w pełni ekologiczne.

Nasz szyb jest atrakcją turystyczną i zabytkiem, więc musi pozostawać w bardzo dobrym stanie technicznym, aby zapewnić zwiedzającym pełne bezpieczeństwo.

wyjaśnił Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *