Prezydent poparty przez radnych!

18 czerwca odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Chorzowa. Ze względu na wciąż obecne zagrożenie pandemią, część radnych obradowała zdalnie. O czym rozmawiano? Jednym z ważniejszych tematów był kolejny roczny raport o stanie miasta – głównie pod względem budżetowym. Informacje płynące z niego napawają optymizmem. Chorzów trzyma się dobrze,  a niezależni analitycy pozytywnie oceniają nasze zdolności finansowe. Podobnie pozytywnie radni oceniają pracę Andrzeja Kotali – i dlatego prezydent otrzymał votum zaufania!

Rozwój z rozsądkiem

Nietrudno zauważyć, że nasze miasto rozwija się prężnie – i to bez względu na warunki! Dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej możliwe są duże inwestycje i rozbudowane projekty, które znacząco ułatwiają życie nam, mieszkańcom. Z drugiej strony, rozsądna polityka kredytowa sprawia, że Chorzów nie tonie w długach i może działać bardzo sprawnie. Starania naszej gminy docenili analitycy z agencji ratingowej Fitch, jednej z najbardziej istotnych tego typu instytucji na świecie. Miasto otrzymało ocenę BBB-, co oznacza, że jesteśmy wiarygodni pod względem finansowym i możemy zachować płynność przy obsłudze długoterminowych zobowiązań. Cały kraj oceniono na A, co oznacza, że Polska ma wysoką wiarygodność i jest w stanie poradzić sobie z obciążeniami nawet w dłuższym czasie. Podczas sesji rady miasta prezydent przekazał również, że o naszym budżecie pozytywnie wypowiedziała się Regionalna Izba Obrachunkowa z siedzibą w Katowicach. To niewątpliwie dobre informacje!

Prezydent przekazuje dobre wieści

Jednym z ważniejszych tematów tego posiedzenia był „Raport o stanie miasta za 2019 rok”, przygotowany analogicznie do tego, który powstał w zeszłym roku. Za jego powstanie odpowiadają pracownicy Rady Miasta. Dlaczego postarano się o taki dokument? To proste – by móc śledzić rozwój miasta w skali roku! Oraz by każdy mógł zweryfikować prawdziwość ogłoszeń. Raport, liczący sobie 250 stron, nie jest bowiem utajniony – wszyscy chętni mogą go przeczytać tutaj. Prezydent Andrzej Kotala podczas posiedzenia Rady zaprezentował jedynie najważniejsze wnioski i streścił najistotniejsze punkty tego dokumentu.

Prezydent otrzymał votum zaufania i przestawił raport budżetowy za miniony rok.

Z zaufaniem mimo trudności

Radni uważnie wysłuchali streszczenia raportu i nie mieli żadnych uwag – ani do sposobu przygotowania, ani do podjętych działań czy gospodarności. Właśnie dlatego prezydent Andrzej Kotala otrzymał absolutorium oraz wotum zaufania. W podziękowaniach, które wygłosił, nie obyło się jednak bez kilku istotnych i, niestety, gorzkich słów, kwitujących aktualną politykę kraju.

– Można podsumować rok 2019 jako dobry. Był dobry budżet i nadwyżka operacyjna. Niepokojące jest jednak to, że rząd zaczął wpływać na wysokość naszego budżetu. Coraz więcej wydajemy, a coraz mniej środków otrzymujemy. Chociażby rządowa subwencja oświatowa jest niewystarczająca. Mimo to robimy wszystko, by nasz budżet był dobrze skonstruowany. Bardzo dziękuję radnym za udzielone mi absolutorium i wotum zaufania

skwitował prezydent.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *