Pandemia nie odpuszcza! Jak zachować bezpieczeństwo?

Niestety – temat COVID-19 pozostaje nadal aktualny. Pandemia wciąż trwa i wszystko wskazuje na to, że właśnie mierzymy się z zapowiadana wiosną drugą falą zachorowań. Sprawdź, jak sytuacja wygląda w Chorzowie i upewnij się, że Twoi bliscy są bezpieczni. Teraz ostrożność jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej!

Żółć i czerwień

Sytuacja w kraju robi się coraz poważniejsza. Choć to na początku roku byliśmy bardziej przestraszeni, tak naprawdę problem mamy dopiero teraz. Wiosną sytuacja była o tyle niebezpieczna, że jeszcze nie wiedzieliśmy, z  czym się mierzymy. Teraz wróg jest już nieco lepiej znany, ale wcale nie oznacza to, że jest mniej niebezpieczny – wręcz przeciwnie! Obecnie dzienne zachowania liczymy już nie w dziesiątkach czy setkach, lecz w tysiącach, podobnie niestety z ilością osób zmarłych. Właśnie dlatego kraj został podzielony na strefy – czerwoną, w której najłatwiej zarazić się wirusem, oraz żółtą, w której niebezpieczeństwo jest nieco mniejsze, choć wciąż istnieje i nie można go lekceważyć.

Pandemia i obostrzenia

Na dzień dzisiejszy Chorzów znajduje się w strefie żółtej, ale graniczymy z pozostającej w strefie czerwonej Rudą Śląską. 19 października Urząd Miasta poinformował o 456 zdiagnozowanych przypadkach. 10 osób jest wciąż hospitalizowanych, a 260 przebywa na kwarantannie. Po ostatnich analizach, z których wynika, że choruje coraz więcej osób, Ministerstwo Zdrowia wydało nowe zalecenia i zarządziło obostrzenia, które obowiązują od 17 października. O czym należy pamiętać?

  • lokale gastronomiczne mogą być czynne od 6 do 21, a co drugi stolik musi być wolny;
  • na weselach i imprezach okolicznościowych może przebywać maksymalnie 20 osób, a inne zgromadzenia publiczne mogą się odbyć tylko jeśli bierze w nich udział mniej niż 25 osób;
  • od 19.10 imprezy muszą odbywać się bez zabaw tanecznych;
  • podczas uroczystości religijnych zagęszczenie obecnych musi wynosić maksymalnie 1 osobę na 4 metry kwadratowe;
  • szkoły wyższe i ponadpodstawowe wprowadzają nauczanie w modelu hybrydowym;
  • wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, a kulturalne – tylko jeśli na widowni zajętych jest maksymalnie 25% miejsc;
  • siłownie, aquaparki i kluby fitness muszą zawiesić działalność.

Koronawirus: jak się bronić?

Choć pandemia jest z nami już od ośmiu miesięcy, o tym, jak się bronić, wciąż warto mówić. Przypominamy więc, noszenie maseczek jest obligatoryjne – należy je zakładać przy każdym wyjściu z domu i nosić poprawnie, to znaczy tak, by zakrywały zarówno nos, jak i usta. Ważne jest również zachowanie higieny – maseczki należy prać po każdym użyciu. Zamiennie można stosować przyłbice. Pandemia wymusza na nas również izolację społeczną, warto więc zadbać o zachowanie dystansu. Unikajmy też dotykania przestrzeni publicznych: klamek, poręczy, rur czy oparć, a jeśli musimy to zrobić, koniecznie zdezynfekujmy dłonie. Istotne jest również ich dokładne mycie, a także przecieranie ściereczką nasączoną środkiem bakteriobójczym urządzeń elektrycznych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *