Nowe oświetlenie w Chorzowie!

Rok 2020 zakończyliśmy naprawdę jasnym akcentem. 30 grudnia, tuż przed Sylwestrem zakończył się montaż ponad 700 nowych lamp na terenie naszego miasta. Oświetlenie nie tylko prezentuje się lepiej, ale również działa o wiele korzystniej dla środowiska. Ogromny projekt był współfinansowany ze środków unijnych, dzięki czemu możliwa była jego pełna i szybka realizacja. To wspaniała zapowiedź kolejnego roku!

Jasno i estetycznie

Tej zmiany trudno było nie dostrzec – i z pewnością jest ona dobra! Nowe oświetlenie pojawiło się na ulicach naszego miasta dosyć szybko i od razu zwróciło uwagę. Prace były zresztą doskonale widoczne, bo toczyły się w całym mieście. Lampy zmieniono w ponad trzydziestu lokalizacjach – łącznie było ich 737! Między innymi zdemontowano charakterystyczne oświetlenie w kształcie kuli przy ulicy Wolności. Ten ogromny projekt pochłoną ponad 3 miliony złotych, bo zmieniano nie tylko same lampy, ale również słupy, a także odnowiono cały system sterowania i zasilania. Prac z pewnością nie udałoby się przeprowadzić w takim zakresie, gdyby nie ogromne dofinansowanie z Unii Europejskiej; wyniosło ono aż ponad 2,5 miliona złotych. Dzięki temu wsparciu budżet miejski nie został zbytnio nadwyrężony, a zmiana widoczna jest… jasno i wyraźnie.

Oświetlenie z myślą o naturze

Na ulicach z pewnością będzie bardziej przejrzyście, a jasne skwery i parki z pewnością zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Ale zmiana, która niedawno zaszła w naszym mieście ma jeszcze jedną jasną stronę – a jest nią ekologia. Chorzów już nie jeden raz pokazał, że troszczy się o środowisko, a inicjatywy planuje również z myślą o naturze. Nowe oświetlenie to wiec w pełni przyjazne naturze, energooszczędne lampy LED. Co więcej, podpięto je do inteligentnego systemu sterowania, co oznacza, że natężeniem promienia światła będzie można swobodnie sterować. To wspaniała wiadomość, a zadowolenia nie kryją również urzędnicy.

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej wymienione zostały lampy nie tylko na Ulicy Wolności, ale także w parkach i na skwerach. Mieszkańcy z pewnością odczują zmianę, we wszystkich tych miejscach będzie jaśniej i bezpieczniej

stwierdził Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *