Nowe osiedle w Michałkowicach

To już pewne! Przy ulicy Michałkowickiej, nieopodal granicy z Siemianowicami Śląskimi powstanie nowe osiedle. Mieszkania będą przeznaczone w głównej mierze dla osób, które, chociaż pracują, nie mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny. Teraz marzenia wielu rodzin o własnym kacie mogą się spełnić – a wszystko dzięki nowo powołanej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej Silesia!

Osiedle marzeń

Decyzja o tym, by ta inicjatywa mogła zaistnieć, podjęto jeszcze pod koniec lutego, ale dopiero teraz poznaliśmy szczegóły. Są już nawet pierwsze wizualizacje! Nowe osiedle w Michałkowicach będzie dosyć duże, bo nawet wielkości Irysu. Na działce należącej do Skarbu Państwa stanie aż osiem bloków mieszkalnych, skonstruowanych tak, by dopasować się do okolicznej zabudowy. Nie będą więc zbyt wysokie, bo tylko na cztery piętra, ale za to dosyć szerokie. Dzięki temu osiedle liczyć sobie będzie aż 1200 mieszkań! To bardzo dużo miejsc, w których kolejne rodziny będą mogły urządzić własny kąt, o którym marzą od dawna.

Inicjatywa społeczna

Nowe osiedle przy ulicy Michałkowickiej to nie jest jednak zwyczajna zabudowa deweloperska. Cały projekt powstał w ramach powstającej właśnie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Silesia. Podczas sesji rady miejskiej urzędnicy wyrazili zgodę na to, by Chorzów przystąpił do spółki. Zostanie ona powołana we współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości, a także z  samorządem Świętochłowic, Tarnowskich Gór i Zabrza. We wszystkich tych miastach powstaną podobne osiedla, przeznaczone dla tych osób, które nie mogą sobie pozwolić na kredyt ze względu na niskie zarobki. Dzięki temu każda, nawet najbardziej uboga rodzina, może na nowo (i realnie) marzyć o własnym lokum. I to komfortowym lokum, bo dbałość o godne warunki i wygodę jest wpisana w cały projekt.

Skąd fundusze?

Ta inicjatywa, choć szczytna, oczywiście wymaga ogromnych nakładów finansowych. Osiedle w Michałkowicach powstanie, ale Urząd Miasta będzie starał się, by odbyło się to jak najmniejszym kosztem. Właśnie dlatego w planach jest wniosek o rządową dotację na ten cel. Państwo mogłoby wspomóc budowę nawet 3 milionami złotych! Pozostałe samorządy wchodzące w skład SIM Silesia przeznaczą na pomoc Chorzowianom podobną kwotę. W pierwszym etapie powstanie 300 mieszkań, a prace rozpoczną się już w przyszłym roku. Teraz pozostało więc tylko czekać na ogłoszenie programu naboru!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *