Nabór na rachmistrza spisowego trwa!

Taka okazja zdarza się raz na dziesięć lat! W ubiegły poniedziałek, a więc 15 czerwca 2020 roku, ruszyły nabory na rachmistrza tegorocznego spisu rolnego. Jakie są wymagania i co trzeba zrobić, by się zakwalifikować? Cała ścieżka jest dosyć prosta, wymagania niewielkie, a sam spis poprzedzi specjalne szkolenie. Chorzowianie, do dzieła!

Na swojej ziemi

Powszechny Spis Rolny będzie przeprowadzony jeszcze w tym roku – bez względu na pandemię! I właśnie dlatego Prezydent Miasta Chorzów, jako Gminny Komisarz Spisowy, ogłosił nabór, który pomoże wyłonić osoby o odpowiednich kompetencjach do przeprowadzenia spisu. Do obowiązków rachmistrza należeć będzie przede wszystkim dokonanie czynności spisowych na terenie naszego miasta – to główna misja. Choć jest to ważne zadanie i odpowiedzialna funkcja, zainteresowani nie muszą się obawiać – zgłosić może się każdy pełnoletni mieszkaniec Chorzowa. Warunkiem jest posiadanie minimum średniego wykształcenia oraz płynne posługiwanie się językiem polskim w mowie oraz piśmie. Kandydaci nie mogą też mieć w swojej historii prawomocnego wyroku za umyślne przestępstwo, w tym skarbowe.

Niezbędne dokumenty

Jeśli spełniamy wszystkie wymogi, możemy śmiało składać zgłoszenie. W jaki sposób? Wystarczy wypełnić formularz, w którym musi znaleźć się imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu i email kandydata. Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie o niekaralności praz dyplom ukończenia co najmniej szkoły średniej (mowa oczywiście o kopiach). Wszystkie dokumenty należy umieścić w zaklejonej kopercie z napisem PSR2020 i wrzucić do oznaczonej urny, stojącej w przedsionku Urzędu Miasta (ul. Rynek 1). Oświadczenia i załączniki są do pobrania tutaj, a pytania czy wątpliwości można wyjaśnić, kontaktując się z członkinią GBS, Katarzyną Macioł.

Do obowiązków rachmistrza należy dokonanie wszystkich czynności spisowych

„Egzamin” na rachmistrza

Co wydarzy się dalej? Wszyscy chętni, który zostawią swoje zgłoszenie do 8 lipca 2020 roku, przejdą specjalne szkolenie, pozwalające zdobyć wymagane umiejętności. Zawiera ono część teoretyczną oraz praktyczną, a zakończy je specjalny egzamin – oczywiście przeprowadzony zdalnie. Kandydaci na rachmistrza, którzy uzyskają wynik powyżej 60%, zostaną wpisani na specjalną listę Gminnego Komisarza Spisowego. Do pełnienia tej ważnej funkcji zostaną powołane osoby, które najlepiej zdały test. Warto się więc starać! Rachmistrzowie działający na terenie Chorzowa oczywiście otrzymają wynagrodzenie za swoją pracę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *