Muzeum Hutnictwa coraz bliżej otwarcia!

Choć pandemia pokrzyżowała wiele planów, realizacji pewnych projektów nic nie może powstrzymać! Jednym z nich jest planowane otwarcie Muzeum Hutnictwa, przyszłej dumy Chorzowa. Sam budynek stanął w grudniu 2020 roku – teraz przyszedł więc czas na zaprojektowanie i wykonanie wystawy głównej. Zadania tego podejmie się wybrana w przetargu wrocławska firma A + V. Co już wiadomo o tej części przedsięwzięcia? Uchylamy rąbka tajemnicy!

„Królestwo żelaza” nadchodzi

Wystawa stała to rzecz niezwykle istotna – a wiedzą o tym nie tylko muzealnicy. Stanowi prawdziwe serce każdego muzeum; punkt, wokół którego koncentruje się życie placówki. Z tego powodu warto dołożyć wszelkich starań, by przygotować ją jak najlepiej. Do tego ambitnego zadania w przypadku naszego muzeum została wybrana pochodząca z Wrocławia spółka A + V. To właśnie projekt jej autorstwa wygrał zorganizowany przetarg. Prac do wykonania jest wiele, a, jak podkreślają przyszli twórcy, czasu jest niewiele. Decydujące będą więc najbliższe tygodnie.

Czas realizacji jest krótki przy takim przedsięwzięciu, dlatego ten pierwszy etap będzie bardzo istotny, pierwszy etap planowania i realizacji inwestycji wraz z wykonaniem całej wystawy stałej, na którą składa się scenografia budowy, urządzenia instalacji multimedialnej, cała infrastruktura elektryczna, teletechniczna i treści, które będą ją wypełniać.

powiedział prezes firmy A + V – Jarosław Kołcun

Wystawa będzie nosić tytuł „Królestwo żelaza”. To oczywiste nawiązanie do słynnej Huty Królewskiej, a także do historii Chorzowa jako miasta słynnego właśnie z przemysłu hutniczego.

Muzeum atrakcją dla wszystkich!

Twórcy ekspozycji zapewniają, że wiedzę z niej będą mogli czerpać zarówno młodzi, jak i starzy. W zamyśle powstające Muzeum Hutnictwa ma być miejscem, w którym poznamy historię naszego miasta, ale również sposobem na promocję regionu. Łącząc eksponaty, nawet te wielkogabarytowe, z prezentacjami i innymi multimedialnymi dodatkami, A + V chce stworzyć interesującą przestrzeń dla każdego. Co więcej, placówka sprawi radość nie tylko pasjonatom historii miasta czy osobom zainteresowanym hutnictwem, ale również fanom ciekawostek z życia codziennego. Ekspozycja muzeum powstała bowiem na podstawie informacji i pamiątek zebranych od ponad dwudziestu byłych pracowników hut, nie tylko chorzowskich. Dzięki ich opowieściom możliwe było zaplanowanie wystawy, która zaprezentuje nie tylko samą pracę w hucie, ale również codzienne życie osób w niej zatrudnionych. Będzie co oglądać! Koszt stworzenia wystawy stałej pochłonie 2,7 miliona złotych, a zobaczymy ją już pod koniec tego roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *