Muzeum Hutnictwa powstanie – to już pewne!

Już niedługo Chorzów zyska nową placówkę kulturalną. Dzięki funduszom unijnym w naszym mieście powstanie jedyne w Polsce Muzeum Hutnictwa. Gdzie będzie się mieściło? I co znajdziemy w środku? Sprawdź najnowsze wieści!

Na żywym organizmie

Projekt jest doprawdy ogromny. Chorzowskie Muzeum Hutnictwa zajmie całą powierzchnię hali elektrowni huty Kościuszko, liczącej sobie przeszło sto lat, a także niewielką dobudówkę. Łącznie kompleks będzie miał powierzchnię ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych! Ogromna przestrzeń zaoferuje jednak możliwość dokładnego zapoznania się z historią hutnictwa, szczególnie na Śląsku. Na odwiedzających czekać będą nie tylko urządzenia – między innymi młot Ansaldo, walcarki czy młot parowo-powietrzny Brinkmanna z XIX wieku – ale także nowoczesne instalacje. Wystawa ma być w pełni interaktywna i przystosowana do wszystkich grup wiekowych. Jedną z większych atrakcji będzie jednak możliwość posłuchania pracujących maszyn… na żywo! Bo choć hala muzealna jest wyłączona z użytku to znajduje się w samym centrum huty, która wciąż jeszcze funkcjonuje. Właśnie to będzie jedną z największych atrakcji wystawy.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie - projekt
Projekt zagospodarowania gali muzealnej.

Wspólna inicjatywa

Muzeum hutnictwa w Chorzowie nie powstałoby jednak, gdyby nie wsparcie ze strony Unii Europejskiej. Wszak ogromny projekt pociąga za sobą ogromne koszty. Tak jest i w tym przypadku – remont i adaptację hali wyceniono na 32 miliony złotych! Na szczęście dzięki współpracy z Zabrzem udało się pozyskać duże dofinansowanie. Niemal połowa kosztów (konkretniej blisko 15 milionów złotych) zostanie pokryta przez instytucje unijne.

To najwyższa dotacja unijna na cele kulturalne w całej historii miasta

– komentuje prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Jak powstał pomysł na takie przedsięwzięcie? Chodzi o nawiązanie do przeszłości nie tylko samego Chorzowa, ale i całego śląska.

– Na śląsku dużo mówi się o górnictwie, a coraz mniej o branży hutniczej. To właśnie dlatego w Chorzowie powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Hutnictwa, które będzie nawiązywać również do historii naszego miasta, kiedyś Królewskiej Huty

– wyjaśnia wiceprezydent Marcin Michalik.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy muzeum zostanie otwarte, ale prace ruszają już w najbliższym czasie – pozostaje więc tylko czekać!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *