Program „Moja woda” – zadbaj o środowisko!

O suszy, która dotyka nasz kraj (i nie tylko) mówi się od dawna. Choć wydawać by się mogło, że ostanie opady (a nawet ulewy) skutkujące podtopieniami zniwelowały problem, jest zupełnie inaczej. Geolodzy alarmują – ziemia jest wyschnięta na wiór! Właśnie dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił akcję „Moja woda”, dzięki której możemy uzyskać dofinansowania na inwestycje wspierające nawadnianie gleby. A co więcej – czasu na działanie mamy bardzo dużo, więc… warto skorzystać!

Długofalowy projekt

Program „Moja woda” został ogłoszony 1 czerwca tego roku. Na razie nie jest zbyt znany i nie mówi się o nim zbyt wiele, ale jeszcze ma szansę zdobyć popularność. Na to zresztą liczymy! Liczy również planeta, której zdecydowanie potrzebne jest wparcie. Wszyscy, którzy zechcą przysłużyć się środowisku, wnioski o dotacje mogą składać aż do 30 czerwca 2024 roku. Środki dostaną maksymalnie do pół roku po tym terminie.

Moja woda – nasza sprawa

Na czym polega projekt? Jego główną ideą jest walka ze skutkami suszy, z którą wciąż się zmagamy. Właściciele domów jednorodzinnych mogą wziąć w niej udział, montując w budynkach i ogródkach instalacje umożliwiające zbieranie deszczówki. Takie systemy pozwolą nie tylko na zgromadzenie zapasów. Woda zostanie również tak rozdysponowana, by odpowiednio nawilżyć glebę, gdy będzie to potrzebne. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 5 tysięcy złotych, ale tylko wtedy, jeśli nie stanowi to więcej niż 80% całego kosztu inwestycji, poniesionych po ogłoszeniu projektu, a więc po 1 czerwca 2020. Na co można przeznaczyć te pieniądze? Wbrew pozorom możliwości jest wiele. Naturę wspomogą oczywiście przewody odprowadzające opady, zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, czy instalacja rozsączająca. Równie dobrze woda może jednak trafić do oczka wodnego, którego budowa oczywiście podlega dofinansowaniu, podobnie jak elementy do nawadniania podwórka. Organizatorzy zachęcają jednak do zgłaszania swoich pomysłów. Z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania. Kontakt można nawiązać na dwa sposoby:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *