Czas na chorzowski miód! Pszczoły zamieszkały w naszym mieście

Masz ochotę na doskonały miód? Spróbuj tego, który wytworzyły… nasze miejskie pszczoły! Choć wydaje się to zaskakujące, Chorzów zyskał własną miejską pasiekę, która pracuje nad wyraz dobrze. Pierwsze słoiki są już dostępne – a będzie ich jeszcze więcej!

Skrzydlaci chorzowianie

Aż 100 tysięcy – dokładnie tylu nowych „mieszkańców” zyskało nasze miasto. Pszczoły, bo o nich mowa, zamieszkały w dosyć luksusowym miejscu. Ule stanęły bowiem na dachu Chorzowskiego Centrum Kultury przy ulicy Sienkiewicza 3. Z tego punktu owady mają swobodny dostęp do wszystkich terenów zielonych, z których mogą pozyskiwać pyłek i nektar. Można im pozazdrościć! Lokalizacja najwyraźniej bardzo przypadła owadom do gustu, co widać po ich efektywności. Od czerwca, kiedy ule postawiono na dachu, pszczoły wyprodukowały już 30 kilogramów miodu!

Eksperyment słodki jak miód

Skąd wziął się pomysł na postawienie pasieki w środku miasta? Jest to projekt realizowany przez Chorzowskie Centrum Kultury. Pełno on dwie funkcje – użytkową i edukacyjną. Na dachu budynku obywać się będą pokazy i szkolenia, które mają zaznajomić najmłodszych (i nie tylko) z tym, jak powstaje miód. Pierwsze warsztaty miały miejsce podczas briefingu prasowego w miniony czwartek, czyli 25 lipca. Kolejne takie spotkania zaplanowane są na dziś, a potem 2 i 28 sierpnia.

Chorzowski miód - pszczoły zamieszkały na dachu Chorzowskiego Centrum Kultury!

Smacznie ale czy zdrowo?

Ciekawy pomysł z pewnością przynieść może wiele korzyści – tak dla mieszkańców, jak i dla pszczół. Skutkiem ubocznym projektu w naturalny sposób jest oczywiście powstawanie miodu, który będzie można kupić. Czy będzie on jednak bezpieczny? Jaki skład może mieć produkt typowo miejski? W tej kwestii możemy uspokoić – według badań Politechniki Śląskiej, w naszym mieście powietrze wcale nie jest bardziej zanieczyszczone niż na wsi. Co więcej, naukowcy wskazują, że miejska roślinność ma mniejszą styczność z pestycydami i innymi chemikaliami. Co to oznacza? Po prostu jest zdrowsza! Wszystko wskazuje więc na to, że chorzowski miód będzie całkowicie bezpieczny.

Nie tylko smakołyki

Bezpieczne są również pszczoły, a to bardzo ważne! Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o zagrożeniu istnienia naszej planety, o ekologii i potrzebie ratowania środowiska. Jednym z najbardziej palących problemów jest właśnie wymieranie pszczół. A przecież te małe, pożyteczne owady pełną niebagatelną rolę w ekosystemie! Projekt, rozpoczęty przez Chorzowskie Centrum Kultury może pomóc chronić pszczoły i zapewnić im nowe, bezpieczne środowisko do życia. Poza nowymi ulami zyskały one również profesjonalna opiekę – czuwają nad nimi członkowie pasieki Śląskie Miody.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *