Majowy weekend w Chorzowie. Jak obchodzimy te dni?

Wielkanoc, Wielkanoc… i po Wielkanocy! Na szczęście w tym roku kalendarz jest dla nas łaskawy, bo ledwie tydzień po świątecznym urlopie możemy cieszyć się z majówki. Warto jednak pamiętać, że długi majowy weekend to nie tylko błogi wypoczynek, ale też ważne dla Polaków święta. Sprawdź, jak będziemy je obchodzić w Chorzowie!

Wolne dla uczczenia pracy

1 maja to Święto narodowe, obchodzone w Polsce od 1950 roku. Choć jego wymowa – uczczenie robotniczych strajków w Chicago z 1886 roku – jest wyraźnie komunistyczna, przyzwyczailiśmy się już do tego, że jest to dzień wolny. W tym roku wypada on w środę i zwykle jest czasem odpoczynku w gronie bliskich. Przy pięknej pogodzie – a taka właśnie zapowiadana jest w tym roku! – dobrym pomysłem może być udanie się na grilla, na działkę, albo… na rower! System chorzowskich rowerów miejskich Kajteroz działa prężnie i oferuje nam wypożyczenie nie tylko pojedynczych maszyn ale także tandemów, rowerków dziecięcych, a nawet ogromnych rowerów rodzinnych! To świetny pomysł na majowy weekend, jeśli planujemy zostać w mieście.

Majowy weekend… patriotycznie

Kolejne dwa dni majówki to święta państwowe. Choć 2 maja nie jest oficjalnie wolny, wielu Polaków, w tym chorzowian, bierze tego dnia urlop. Niezależnie od tego, czy spędzimy go w domowym zaciszu, na działce czy na wyjeździe, warto pamiętać o uczczeniu święta. Właśnie wtedy obchodzimy bowiem Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, świętowany od… 2004 roku, a więc zaledwie od piętnastu lat! Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się uroczyste wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt przy ulicy 75-go pułku Piechoty. Dziś znajduje się tam kampus Uniwersytetu Śląskiego, ale jeszcze nie tak dawno były to tereny wojskowe.

majowy weekend - święto flagi polskiej 2 maja

Witaj, majowa jutrzenko!

Już ze szkoły pamiętamy, jak ważnym dniem jest święto 3 maja. Właśnie tego dnia w 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Z pewnością warto uczcić ten dzień! Władze Chorzowa doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego jak co roku godnie przygotowało się do obchodów. O 9:00 w koście pw. Św. Barbary (przy ulicy 3-go Maja!) rozpocznie się uroczysta msza. Po niej nastąpi przemarsz na Plac Powstańców, gdzie około 10:30 zostanie odegrany hymn. Zachęcamy do dołączenia się do śpiewu. Następnie głos zabierze prezydent miasta Andrzej Kotala, który wygłosi okolicznościowe przemówienie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *