Chorzowscy lekarze ruszają na pomoc Rwandzie

„Kiedyś to my wyjeżdżaliśmy na Zachód po wiedzę. Teraz jest ten czas, abyśmy podzielili się doświadczeniem z innymi lekarzami z krajów rozwijających się”, mówi Anna Knysok, dyrektor szpitali miejskich w Chorzowie. Właśnie dzięki takiej postawie polscy lekarze pomogą w rozwijaniu służby zdrowia – i to aż w dalekiej Rwandzie! Jak będzie przebiegać ta pomoc? Kiedy możemy spodziewać się gości w naszym mieście? Mamy już wszystkie informacje!

Goście z Kigali

Współpraca była planowana od jakiegoś czasu, ale dopiero początkiem tego miesiąca udało się ustalić wszelkie szczegóły. Jak więc ją nawiązano? Wszystko dzięki umowie partnerskiej, podpisanej 4 lutego w Urzędzie Miasta Chorzów. W tym wydarzeniu brała udział Anna Knysok, reprezentująca zespół szpitali miejskich, prezydent Andrzej Kotala oraz gość specjalny – Martin Nyundo, dyrektor działu klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Kigali. Dzięki uchwalonemu dokumentowi już tej wiosny w naszym mieście pojawią się lekarze (głównie chirurdzy) z Rwandy, którzy właśnie tutaj będą zgłębiać tajniki profesjonalnej służby medycznej. Pierwszych gości spodziewać się możemy na przełomie marca i kwietnia.

Chorzowscy lekarze szkolą specjalistów z Rwandy

Wymiana doświadczeń

Ale na tym pomoc się nie kończy – jest zakrojona o wiele szerzej! Umowa zakłada bowiem, że nie tylko rwandyjscy lekarze będą gościć w Polsce – również chorzowscy specjaliści udadzą się z delegacją do Szpitala Uniwersyteckiego w Rwandzie, by służyć pomocą kolegom po fachu. Po poznaniu miejscowych warunków i przypadków będą służyć radą i pomocą – przede wszystkim ortopedom. Martin Nyundo nie kryje entuzjazmu:

– Dziękuję za bardzo ciepłe przyjęcie w Polsce. To dobrze wróży naszej przyszłej współpracy – powiedział dziennikarzom.

Z dumą wypowiada się również prezydent Andrzej Kotala:

– To prestiż i duma dla naszego miasta, że możemy brać udział w takiej współpracy – powiedział w specjalnym wywiadzie, udzielonym tuż po podpisaniu umowy.

Polskich lekarzy nie trzeba zachęcać do pomocy – specjaliści chorzowskiego szpitala już nie mogą się doczekać rozpoczęcia współpracy. Miasto jest też gotowe na godne przyjęcie gości. W takich warunkach współpraca z pewnością będzie owocna!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *