Kultura w dobie kwarantanny. Chorzów nie odpoczywa!

Maksyma „kultura nie jest luksusem lecz wyrazem człowieczeństwa” nigdy nie traci na aktualności. W obecnej sytuacji wydaje się jednak mieć jeszcze większe znaczenie. Podczas społecznej kwarantanny wywołanej przez COVID-19, której wszyscy mamy już dosyć, przedsięwzięcia artystyczne i kulturalne mają zatem niezwykłą moc i wagę. Na szczęście Chorzowskie Centrum Kultury nie zasypia!

Przygotowania pełna parą

Wydawać by się mogło, że grupy artystyczne muszą zawiesić swoją aktywność w czasie pandemii. No bo jak przeprowadzać próby teatralne czy taneczne bez możliwości spotkań? Okazuje się, że dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych! Udowadnia to Studio Musicalowe Step Tomasza Micha, którego członkowie trenują umiejętności online. Właśnie w ten sposób powstają choreografie do całkowicie nowego spektaklu „Korpo”, którego premiera już niebawem. Kultura to siła nie do powstrzymania! Nie zamiera również Teatr Zwierciadło. Mimo kwarantanny, pełną parą idą przygotowania przedstawienia „Calineczka”. Krawcowe szyją kostiumy dla małych aktorów, konsultując się w tej sprawie z ich rodzicami. Przymiarki i próby online? Nic nie powstrzyma prawdziwej pasji!

Kultura na bieżąco

Aby ułatwić chorzowianom śledzenie inicjatyw podejmowanych przez ChCK, instytucja zapowiedziała powstanie całkiem nowego portalu informacyjnego. Zapewne z czasem pełnić będzie on również inne funkcje – nie jest bowiem rozwiązaniem tylko na czas pandemii! Oczywiście Kultura, bo tak będzie się nazywać, wystartuje już wkrótce. Inną ciekawą inicjatywą, która pozwala rzucić nowe światło na obecną sytuację, są… Pegazy Zarazy. O co w tym chodzi? Ten projekt to nic innego jak okazjonalnie wydawana gazeta, w której twórcy piszą o wydarzeniach i przedsięwzięciach, jakie nie odbyły się z powodu ograniczeń wymuszonych przez panoszący się koronawirus. O tego typu akcjach – mniejszych lub większych – będzie można dowiedzieć się właśnie z nowego serwisu.

Kultura w służbie ochrony zdrowia

Pomocna dłoń kultury

Aktualna sytuacja jeszcze mocniej udowodniła nam, jak ważne jest, by trzymać się razem i wspierać, jak tylko to możliwe. Środowiska artystyczne w naszym mieście nie pozostają więc obojętne na los potrzebujących! Właśnie dlatego w Starochorzowskim Domu Kultury są tworzone maseczki i przyłbice dla lekarzy oraz pielęgniarek. Jak powstają? O tajnikach pracy wolontariuszy opowiada dyrektor Chorzowskiego centrum Kultury, Tomasz Ignalski:

Wymieniamy się filmikami instruktażowymi i dbamy o to, aby sprzęt trafił tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Jeszcze niedawno te pomieszczenia były pracowniami rękodzielniczymi. Teraz rzeźby i obrazy zamieniliśmy na maseczki i przyłbice.

kwituje dyrektor.

To piękny przykład, jak kultura może być blisko tego, co najbardziej istotne. Oby tak dalej!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *