Koronawirus – co musisz wiedzieć?

Niepokojących informacji napływa coraz więcej, a w niektórych miejscach jesteśmy już o krok od paniki. Koronawirus, który pojawił się na targu w chińskim Wuhan, rozprzestrzenia się szybko, dlatego warto zapoznać się z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Sprawdź, co musisz zwiedzieć, by zachować spokój i zadbać o bezpieczeństwo – swoje i bliskich.

Nowe zagrożenie?

Nie od dziś wiadomo, że aby skutecznie walczyć z wrogiem, trzeba go dobrze poznać. Czym zatem jest słynny koronawirus? Wbrew pozorom nie jest to coś zupełnie nieznanego – wręcz przeciwnie! W biologii jest to po prostu rodzaj wirusów (do których należy również SARS i MERS) wywołujących określone choroby. Zwykle atakują one płuca i oskrzela, wywołując dużą gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem. Ten, o którym ostatnio jest głośno, nazywa się wirusem Wuhan (2019-nCoV). Jak jednak się rozprzestrzenił? Odkładając na bok teorie spiskowe o uwolnieniu go z tajnych laboratoriów i celowym zainfekowaniu ludności, z całą pewnością można stwierdzić, że wszystko zaczęło się na targu w chińskim mieście Wuhan (prowincja Hubei). Właśnie tam, w klatkach, często w podłych warunkach, przetrzymywane były zwierzęta – wilki, krokodyle a także nietoperze. Koronariwrus nie dotyka tylko ludzi; zainfekowane mogą być również inne ssaki oraz ptaki, dlatego najbardziej prawdopodobne jest to, że goście targu mieli kontakt z zarażonym zwierzęciem. Jak do niego doszło – do końca nie wiadomo. Pewne jest jednak, że wirus przenosi się drogą kropelkową.

Niepokojące początki

Na co więc należy zwracać uwagę? Przede wszystkim na osoby, które niedawno wróciły z Chin, a które zdradzają objawy podobne do mocnej grypy. Według danych opublikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, koronawirus pozostaje w uśpieniu przez maksymalnie dwa tygodnie – zwykle jednak wystarczy 5-6 dni, by wystąpiły objawy chorobowe. Wirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy, dlatego naszą uwagę powinny wzbudzić takie objawy jak:

  • gorączka powyżej 38 stopni;
  • kaszel;
  • duszności;
  • ogólne osłabienie.

Warto jednak podkreślić, że te symptomy pojawiają się przy wielu chorobach z grypą na czele, o którą przy obecnej pogodzie nie jest przecież trudno. Decydującym czynnikiem powinno być więc to, czy mieliśmy bliski kontakt z kimś, kto niedawno wrócił z Azji. Jeżeli nie, a mimo kaszlemy i notujemy gorączkę, można po prostu zgłosić się do lekarza rodzinnego – prawdopodobnie po prostu łapie nas zwykłe przeziębienie. Bez paniki – to właściwie najważniejsze zalecenie.

Koronawirus - na co należy uważać?

Zadbaj o bezpieczeństwo!

Podkreślmy – najbardziej zagrożone są osoby, które niedawno wróciły z Chin (co oczywiście nie oznacza, że muszą być zainfekowane!). Na wszelki wypadek warto jednak zatroszczyć się o zdrowie i szczególnie na siebie uważać. Bezpieczeństwo to podstawa! Główny Inspektorat Sanitarny wydał więc specjalną listę zaleceń, które pomogą nam ochronić się przed szkodliwymi wirusami. Kluczowe jest dokładne mycie rąk, co właściwie rzadko robimy poprawnie. Infografika na stronie GIS pokazuje, jak usunąć wszystkie zarazki z dłoni. Przypomnijmy o tym dzieciom! Co jeszcze można zrobić? W miejscach publicznych dobrą praktyką jest odkażanie dłoni za pomocą żelu antybakteryjnego. Warto pamiętać również o odpowiedniej technice… pokasływania. Należy robić to z osłonięciem ust chusteczką (nigdy dłonią!) lub kaszleć do zgiętego w łokciu ramienia. Dzięki temu ograniczymy rozprzestrzenianie się wszystkich drobnoustrojów, nie tylko groźnego 2019-nCoV.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *