Kolej na Chorzów! Czy powstanie nowa stacja?

II etap programu „Kolej+” zbliża się wielkimi krokami. Zbierana jest dokumentacja, a projekty są konsultowane – również z mieszkańcami terenów, których mogłyby dotyczyć ewentualne zmiany. Szczególną uwagę powinni zachować teraz mieszkańcy dzielnicy Chorzów-Batory, bo właśnie tam możliwe są zmiany. Wypowiedzieć mogą się jednak wszyscy! Jak to zrobić? Czas poznać szczegóły.

Oddajmy głos mieszkańcom

Większość dużych projektów, które będą miały realny wpływ na nasze codzienne życie, jest poddawanych społecznym konsultacjom. I w tym wypadku nie mogło być inaczej! II etap projektu „Kolej+” nie dopełni się bez zapytania mieszkańców, co sądzą o proponowanych zmianach. Zgłoszono je przy udziale Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Właśnie dlatego warto zabrać głos i przedstawić swoje pomysły – szczególnie że nadal mamy na to czas. Wszystkie podmioty mogą zgłaszać uwagi i propozycje aż do 26 września tego roku. Szkoda zmarnować tę okazję!

Kolej na zmiany!

Aby jak najbardziej ułatwić oddawanie wszystkim zainteresowanym głosu – i zadbać o wspólne bezpieczeństwo – opinie zbierane są w formie ankiety online. Można ją wypełnić TUTAJ. A jakie zmiany będą w planach? Jest ich aż trzynaście, a chodzi o sam Chorzów, przewiduje się uruchomienie alternatywnego połączenia aglomeracji Gliwice – Ruda Kochłowice – Katowice. Ze szczegółami projektu zapoznać się można dzięki prezentacji, przygotowanej przez firmę Databout, czuwającej też nad ankietami. Warto to zrobić, by mieć pewność, gdzie przebiegać będzie kolej i dopiero wtedy odpowiedzieć na pytania. Jakie dane są zbierane? Poza zwyczajowymi, czyli wiekiem, płcią czy miejscem zamieszkania, wypowiedzieć się można na temat usytuowania przystanków czy godzin odjazdów. Mamy też możliwość podzielenia się obawami związanymi z proszkowanymi zmianami.

Program Kolej+ wkracza w drugi etap

To z pewnością nie będzie koniec rewolucji… ale również nie początek. Projekt „Kolej+” w założeniu ma potrwać aż do 2028 roku, czyli jeszcze przez siedem lat. Jego celem jest uzupełnienie sieci kolejowych w miejscowościach, które mogą tego najbardziej potrzebować – to znaczy tych, które zamieszkuje powyżej 10 tysięcy mieszkańców, a wciąż nie ma tam połączeń z miastami wojewódzkimi. Pomoc udzielona zostanie również miejscom, gdzie takie połączenia istnieją, ale są mocno ograniczone i wymagają gruntownych zmian. Wszystkie szczegółowe informacje na jego temat znaleźć można na stronie PKP Polskie Koleje Liniowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *