KajTeroz wraca do Chorzowa!

W dobie pandemii koronawirusa, gdy obostrzenia pozwalają już na rekreację (ale wciąż z zachowaniem ostrożności), wiele polskich miast przywraca systemy rowerów miejskich. Chorzów nie zostaje w tyle! Mieszkańcy już od minionej soboty mogą cieszyć się przejażdżkami, korzystając z doskonale znanego KajTeroz. Sezon potrwa aż do późnej jesieni!

Rowery miejskie znów na ulicach

Prawdopodobnie już wszyscy Chorzowianie znają ten system. Swojskie KajTeroz, czyli dobrze zaprojektowane i łatwo dostępne jednoślady miejskie, goszczą na naszych ulicach już od dwóch sezonów. Po raz pierwszy pojawiły się w 2018 roku, choć na krótko, bo tylko na kilka miesięcy. Kolejny rok był jednak w pełni „rowerowy”, a dane udowodniły, że mieszkańcy naszego miasta bardzo chętnie korzystają z takiej formy transportu. Mimo wciąż zagrażającego nam koronawirusa, władze Chorzowa zdecydowały się więc po raz kolejny udostępnić rowery miejskie KajTeroz. Dzięki nim możemy nie tylko się poruszać, ale też bezpiecznie przemieszczać się do pracy czy sklepu. Nie jesteśmy już więc skazani tylko na tramwaje i autobusy – którym, co warto podkreślić, nie zawsze można ufać.

KajTeroz – bezpiecznie?

Jeśli ktoś martwi się, że może nie skorzystać z tej wygodnej i przyjemnej opcji przemieszczania się uspokajamy – rowerów z pewnością nie zabraknie. Na 46 stacjach będzie aż 460 pojazdów, a więc będzie w czym wybierać. No właśnie… tylko czy w obecnej sytuacji jest to w pełni bezpieczne? Operator systemu, firma Nextbike, zapewnia, że owszem. Wszystkie rowery miejskie będą dezynfekowane dwa razy dziennie. Czyszczeniu poddane zostaną kierownice, siodełka, manetki, linki z kodem szyfrowym oraz, rzecz jasna, siodełka. Nie zapomniano również terminalach.

– Podobnie jak inne miasta zdecydowaliśmy się otworzyć sezon rowerowy mimo pandemii, bo rower może być skutecznym i bezpiecznym środkiem transportu. Dzięki niemu ograniczamy kontakt, który występuje podczas jazdy tramwajami bądź autobusami z innymi pasażerami.

wyjaśnił Zastępca Prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik.
KajTeroz, Chorzowianie? Rowery miejskie już działają - a dostępne będą do listopada.

Czas na przejażdżkę!

Choć Nextbike zapewnia, że dezynfekcja będzie staranna, Urząd Miasta apeluje o rozwagę i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Korzystając z rowerów miejskich nie zapominajmy więc o własnych rękawiczkach, które pomogą nam w pełni się zabezpieczyć. Koniecznością jest również maseczka. Warto przypomnieć, że należy ją nosić tak, by zakrywała zarówno usta, jak i nos. Opuszczona na brodę czy odsłaniająca górną wargę nie spełnia swojej roli i sprawia, że stanowimy zagrożenie dla innych! Pamiętajmy zatem o tym, by nosić ją poprawnie, bo mandat nie jest najgorszą rzeczą, która może nas spotkać. Tylko dzięki zachowaniu odpowiednich procedur pomożemy operatorowi KajTeroz w dbaniu o nasze zdrowie i zagwarantujemy sobie bezpieczny wypoczynek. Wspólnymi siłami możemy zadbać o to, by rowery miejskie były dostępne naprawdę długo. Według planów jeździć będzie można aż do listopada.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *