Jubileusz 60- lecia Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie

Najstarsi Chorzowianie pamiętają, młodsi często nie zdają sobie sprawy z tak bogatej historii tego obiektu. Mowa rzecz jasna o chorzowskim Ogrodzie Zoologicznym, który w tym roku świętuje swój jubileusz 60-lecia. To wyjątkowe miejsce na mapie Parku Śląskiego w Chorzowie odwiedza rokrocznie setki turystów z Polski i zza granicy, jak także dziesiątki wiernych miłośników zwierząt z naszego miasta. Poznajcie niezwykłą historię chorzowskiego Zoo!

 

Jak doszło do powstania chorzowskiego Zoo?

W naszym mieście można jeszcze spotkać osoby będące naocznymi światkami tego ważnego w historii miasta wydarzenia. Dokładnie 60. lat temu, w 1958 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Obiekt powstał dzięki uchwale prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie. Zoo miało stać się częścią budowanego w tym czasie Parku Kultury i Wypoczynku. W rok po zatwierdzeniu projektu ruszyły pierwsze prace przygotowawcze. Organizacja Parku Zoologicznego była w tym czasie sporym przedsięwzięciem, dlatego obiekt oddano do użytku dopiero po czterech latach ciężkiej i intensywnej pracy – zarówno fizycznej, jak i logistycznej – związanej ze sprowadzeniem do Chorzowa odpowiedniej liczby często „egzotycznych” zwierząt.

 

Historia niezwykłej bramy…

Historie sprowadzania afrykańskich zwierząt przez marynarzy to nie jedyna ciekawostka związana z historią powstania Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Niezwykła jest także opowieść związana z bramą, którą umieszczono na wjeździe do Zoo już w 1959 roku. To małe dzieło sztuki wyszło spod ręki architekta Hectora Lefuela, tego samego, który nadzorował budowę…  Luwru! Brama zdobiła niegdyś wjazd do pałacu w Świerklańcu. Był to prezent arystokraty podarowany żonie markizie Blance de Paiva. „Mały wersal”, jak o pałacu w Świerklańcu mówili niegdyś świadkowie jego niezwykłości, spłonął w czasie wojny, natomiast brama ocalała i ostatecznie podjęto decyzję o sprowadzeniu jej do Chorzowa.

 

Śląskie Zoo kiedyś i dziś

Tuż po oficjalnym otwarciu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego zwiedzającym wystarczyła godzina na zwiedzenie całego obiektu. Dziś Zoo liczy sobie ponad 50 hektarów, dzięki czemu odwiedzenie wszystkich zakątków tego niezwykłego obiektu zajmuje niemal cały dzień! Obecnie można zobaczyć tutaj aż 300 gatunków zwierząt z całego świata! Już w piątek 7 września planowane jest huczne święto z okazji 60-lecia istnienia Śląskiego Parku Zoologicznego. Feta rozpocznie się o godzinie 17 od oficjalnych uroczystości w Kotlinie Dinozaurów. Pokazy i warsztaty związane z poznawaniem kultury chińskiej, konkursy i zabawy dla najmłodszych – atrakcji nie zabraknie, musicie tam być!

 

One comment

  1. BRAMA WEJŚCIOWA to własność pałacu i zacnego, śląskiego rodu Donnersmarck i została bezczelnie skradziona przez niejakiego Jorga Ziętka, a następnie zawieziona do małp w chorzowskim ZOO – czytaj szerzej o złodzieju i cwaniaczku komunistycznym – – –

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *