Jarmark Bożonarodzeniowy w Chorzowie

Powoli zbliżamy się do najbardziej magicznego okresu w roku – Świąt Bożego Narodzenia. To wyjątkowy czas, podczas którego towarzyszy nam zarówno ogromna radość, jak i momenty refleksji. Jedną z tradycji związaną z grudniowymi Świętami jest organizowanie przez miasta jarmarków bożonarodzeniowych. Chorzowskie wydarzenie rozpoczęło się już w ubiegłym tygodniu i trwać będzie aż do 19.12. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Chorzowie?

Wydarzenia towarzyszące Jarmarkowi

Chorzowski kiermasz adwentowy to wspaniała okazja, aby nastroić się na nadchodzące Boże Narodzenie. Organizatorzy obecnej edycji zadbali o szereg atrakcji, które przypadną do gustu zarówno najmłodszym, jak i dorosłym uczestnikom Jarmarku. Na Rynku rozbiła się świąteczna wioska, która jest otwarta w dni powszednie między godziną 12 a 20, a w weekendy między 10 a 21. Co szczególnie warto zobaczyć? Na pewno przepiękną karuzelę, która zabierze gości w magiczną przejażdżkę. W poszczególnych straganach można się uraczyć rozgrzewającymi napojami i smacznymi, regionalnymi przysmakami. Na zabranie do domu i udekorowanie czekają żywe choinki. Jarmark Bożonarodzeniowy w Chorzowie to także doskonałe miejsce, aby zaopatrzyć się w urocze dekoracje i nabyć drodozdoby i drobne prezenty. Kiermaszowi towarzyszą również wydarzenia artystyczne — koncerty, przedstawienia oraz warsztaty — pokazy kulinarne lub pakowania prezentów.

Szczegółowy plan występów w najbliższych dniach:

17.12 – PIĄTEK

15:00 – 16:00 Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego

16:00 – 16:30 Świetlica Wincentego a Paulo

16:30 – 17:00 IV LO im. Marii Curie Skłodowskiej

17:00 – 17:30 Szkoła Podstawowa nr 5

18:00 – 19:00 Magdalena Rabanda

18.12 – SOBOTA

13:00 – 14:30 Szkoła Podstawowa nr 32 oraz Szkoła Podstawowa nr 18 i MDK Batory

14:45 – 15:15 Szkoła Podstawowa nr 15

16:15 – 18:00 Remigiusz Rączka

18:30 – 19:00 Adrianna Wiskulska

19:00 – 20:00 Not Today!

19.12 – NIEDZIELA

14:00 – 16:00 Katarzyna Pogoda, Nadia Alberska, Patrycja Chojnacka, Magda Pętlak i Zespół „Na Szlaku”

16:00 – 17:00 Chorzowski Brass Band

17:30 – 19:00 Damian Holecki

jarmark w Chorzowie

Historia bożonarodzeniowych jarmarków

Tradycja pierwszych jarmarków bożonarodzeniowych sięga w Niemczech końca XIV, a w Austrii końca XIII wieku. Początkowo jarmarki miały charakter, najczęściej jednodniowych, targów, które pozwalały zaopatrzyć się w niezbędne przed świętami (i w okresie zimowym) produkty spożywcze – mięsa, wędliny, sery. Z czasem ilość sprzedawców zaczęła się zwiększać, a asortyment rozszerzać. Zaczęli pojawiać się pierwsi rękodzielnicy oferujący własnoręcznie wyplecione kosze albo wyrzeźbione w drewnie zabawki. Współcześnie kiermasze bożonarodzeniowe to kilkutygodniowe wydarzenia pełne nie tylko straganów, ale również atrakcji kulturalnych. Do najpopularniejszych jarmarków należą te w Wiedniu, Pradze i Monachium. W Polsce, oprócz tego w Chorzowie, warto odwiedzić zwłaszcza wrocławski i krakowski.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *