Chorzów miastem… oręża? Wielka impreza plenerowa już w czerwcu!

Walki na miecze, warsztaty alchemiczne i magowie ujawniający sekrety swojego kunsztu, a do tego bale i turnieje rycerskie… Wbrew pozorom to nie zapowiedź spin-offu „Gry o Tron” albo nowego serialu fantasy, a rzeczywistość! Już na początku czerwca w Chorzowie odbędzie się wielka, bo dwudniowa impreza plenerowa, której tematem przewodnim będzie oręż i kultura dawnych wieków. Szykuje się wspaniały weekend!

Co, gdzie i kiedy?

Wydarzenie „Z orężem przez wieki” jest jedną z pierwszych części obchodów Święta Miasta Chorzowa, które potrwają niemal przez cały miesiąc, bo do 25 czerwca. Już w pierwszy weekend miesiąca będziemy mogli natomiast poznać kulturę minionych epok, między innymi średniowiecza, renesansu i baroku. Na chętnych czekać będą turnieje rycerskie, pokazy, występy, konkursy i mnóstwo innych atrakcji! Wszystko odbywać się będzie przy ulicy Wolności, na Rynku, a także – co naturalne – w Parku Etnograficznym przy ulicy Parkowej 25. Oczywiście organizatorzy wzięli pod uwagę nasz czas wolny, dlatego wszystkie pokazy i konkursy odbędą się w sobotę i w niedzielę w godzinach 11-19. Umożliwi to zwiedzanie całą rodziną! Na wydarzenia w ramach „Z orężem przez wieki” szczególnie zaprasza prezydent miasta Chorzów Andrzej Kotala.

Bale, turnieje i pokazy

W pierwszy czerwcowy weekend wiele się będzie się działo. Wszystkie wydarzenia rozegrają się na polanie obok wiatraka, małej i dużej polanie, a także na specjalnie przygotowanej estradzie. Oprócz tego, na zaimprowizowanym stanowisku za Karczmą znajdziemy… prawdziwą wioskę rzemieślników. Właśnie tam czekać będzie na nas kowal, dwóch garncarzy, wytwórca masła, specjalista od kuchni średniowiecznej i lalkarz. Fani broni i mocniejszych wrażeń będą mogli obserwować turniej miecza i tarczy, turniej długiego miecza czy zawody w strzelaniu z łuku, a nawet… wziąć w nich udział. Z kolei na pasjonatów kultury dworskiej czekać będą pokazy tańców – renesansowych i barokowych. Miłośnicy wiedzy tajemnej również znajdą coś dla siebie – właśnie dla nich zaplanowano pokaz iluzjonistyczny w wykonaniu finalisty programu Mam Talent, Tomasza Kabisa, a także… interaktywne warsztaty alchemiczne. Będzie magicznie… i bojowo, a to wciąż nie koniec atrakcji! Cały program imprezy znaleźć można na stronie urzędu miasta.

impreza Z orężem przez wieki

Impreza dla całej rodziny

Choć wydawać by się mogło, że tam, gdzie strzela się z armat (a właśnie tak rozpocznie się cała impreza), walczy mieczem i strzela z łuku, nie ma miejsca dla dzieci, jednak tym razem nie musimy się obawiać. Organizatorzy zapewnili bezpieczeństwo i zachęcają, by przychodzić całymi rodzinami – tym bardziej, że i dla najmłodszych przewidziano specjalne atrakcje! W sobotę o 17:30 na Dużej Polanie Teatr Średniowieczny „Trójkąt”, który da interaktywny występ dla pociech. Z dziećmi warto też udać się na małą polanę, gdzie między 12 a 18 będą mogły zagrać w młynka rycerskiego, a także rzucać włócznią do sylwetki rycerza czy wziąć udział w akcjach na zaimprowizowanym placu szeregowca. Atrakcja dla całej rodziny z pewnością będzie też stanowisko sokolnicze. Nic, tylko korzystać!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *