Ewidencja emisyjności budynków już niebawem!

Ważna wiadomość dla wszystkich właścicieli budynków w Chorzowie! Niebawem, bo już 1 lipca, rusza obowiązkowa ewidencja emisyjności budynków, do której najlepiej przygotować się zawczasu. Niewypełnienie wniosku w terminie będzie skutkować sankcjami – warto więc trzymać rękę na pulsie! Co już wiadomo o spisie? I jak prezentuje się terminarz? Poniżej wszystkie najważniejsze informacje.

Ustawowe powinności

1 lipca – to data, którą należy szczególnie zapamiętać. Właśnie od tego dnia będzie można składać deklaracje emisyjności budynków. Jaka jest podstawa prawna? Ewidencja zostanie przeprowadzona na mocy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554). Złożenie deklaracji jest więc obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości. Bez obaw jednak – czasu będzie odpowiednio dużo. Co ważne, ustawą objęte są również budowle, które dopiero powstają. W tym wypadku właściciel będzie miał zaledwie 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. W przypadku już istniejących budynków czas wydłuża się aż do 12 miesięcy. Ostateczny termin upływa zatem 1 lipca 2022 roku; nie warto jednak odkładać tego na później. Zaniechanie obowiązku będzie karane sankcją.

Ewidencja w słusznej sprawie

Dlaczego właściwie należy złożyć deklarację? Po co jest ewidencja? Odpowiedź z pewnością zagrzeje właścicieli nieruchomości do boju! Głównym celem powstania CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jest wsparcie w wymianie starych kotłów grzewczych. Właśnie dlatego warto poświecić czas i przygotować się do wypełnienia tego obowiązku, który przysłuży się wszystkim. To nic trudnego! Co więcej, na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego przygotowano zbór najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami, by wszyscy mieli pewność, jak będzie prowadzona ewidencja. Na stronie można też zapoznać się z materiałami informacyjnymi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *