Edukacja na pięć plus! Sprzęt trafił do potrzebujących

Aby lepiej chronić Polaków przed zakażeniem koronawirusem, premier znów zalecił powrót do nauczania zdalnego. Edukacja przebiega względnie sprawnie, jednak do tej pory pojawiały się problemy ze sprzętem, szczególnie wśród rodzin wielodzietnych. Na szczęście udało się temu zaradzić! W ubiegłą niedzielę szkoły otrzymały laptopy, które zostały przekazane uczniom z rodzin wielodzietnych, by mogli oni uczyć się bez problemów.

Domowa edukacja

Ze względu na wciąż pogarszającą się sytuację związaną z pandemią SARS- CoV-2 cały kraj objęto czerwoną strefą. Zmieniły się zasady organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych, siłownie czy kluby fitness zostały zamknięte, a w sklepach znów pojawiły się limity. O wszystkim pisaliśmy niedawno. Pandemicznie obostrzenia nie ominęły również szkół. Edukacja w klasach 4-8 oraz w liceum i technikum przebiega zdalnie, by nie narażać niepotrzebnie uczniów. Niestety, mimo najszczerszych chęci i najlepszej organizacji pojawiły się problemy z dostępem do e-lekcji. Skarżą się na nie dzieci z domów, w których więcej niż dwie osoby uczą się w tym samym czasie. Na szczęście znalazło się rozwiązanie! A właściwie kolejny etap rozwiązania zapoczątkowanego już podczas marcowego lockdownu.

Laptopy dla potrzebujących!

W sobotę 28 października dyrektorzy osiemnastu szkół podstawowych stawili się w Urzędzie Miasta, by odebrać sprzęt tak potrzebny uczniom. Sprawa była niebagatelna, bo łączna wartość laptopów wynosi aż 150 tysięcy złotych! Skąd wziął się tak znaczący budżet? Wszystko dzięki dwóm programom społecznym: „Zdalna szkoła” i „Zdalna szkoła+”, finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. A wszystko w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. W ten sposób Chorzów walczy z tak zwanych wykluczeniem cyfrowym i dba, by edukacja zapewniona wszystkim uczniom, bez względu na status majątkowy rodziców.

Na teraz i na później

Warto zauważyć, że już nie pierwszy raz korzystamy z dobrodziejstw programu „Zdalna szkoła”. Wiosną, gdy zaczął się pierwszy lockdown, uczniowie otrzymali aż 50 laptopów! Teraz, z powodu pogorszenia się sytuacji, przyszedł czas, by wesprzeć kolejne dzieci i nastolatków.

Sytuacja epidemiczna w kraju spowodowała powrót nauczania zdalnego. Wiemy jednak, że rodziny z większą liczbą dzieci, nie zawsze mają wystarczającą ilość sprzętu umożliwiającego efektywne łączenie się ze szkołą online. To dlatego ponownie wzięliśmy udział w tym programie i zapewniliśmy dostęp do laptopów kolejnym uczniom.

stwierdził prezydent Andrzej Kotala.

Laptopy trafią do uczniów z rodzin wielodzietnych, to znaczy takich, w których jest więcej niż troje dzieci. Dzięki temu wszyscy będą mogli pracować w tym samym czasie. Gdy edukacja zdalna zakończy się, sprzęt zostanie zwrócony do szkół podstawowych i będzie wykorzystywany na zwykłych lekcjach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *