Darmowa mammografia w lipcu

Już za mniej niż miesiąc wszystkie panie powyżej 50. roku życia będą mogły przebadać się na obecność zmian nowotworowych w piersiach. Mammografia, ważny element profilaktyki, będzie całkowicie darmowa, wymaga jednak wcześniejszych zapisów. Nie czekaj – poinformuj bliskie Ci kobiety już dziś!

Gdzie i kiedy?

Taką informację zdecydowanie warto przekazać! Z mammografii będzie można skorzystać już we wtorek 23 lipca, na parkingu obok Kauflandu (ul. 3 Maja 185). Co warte podkreślenia, mammografia będzie całkowicie darmowa. Przeprowadzą ją wykwalifikowani lekarze ze specjalizacją z tego zakresu – członkowie grupy LuxMed, która jest jednym z patronów całej akcji. Badanie wykonane zostanie techniką przesiewową, w pełni bezpieczną i dającą gwarancję wykrycia zmian nawet o wielkości ziarenka pieprzu. Warto przypomnieć, że przy nowotworze tej wielkości, na tak wczesnym etapie rozwoju, możliwe jest pełne wyleczenie. Właśnie dlatego profilaktyka jest taka ważna!

Zaproś mamę i przyjaciółkę

Aby uniknąć zamieszania i nieporozumień, organizatorzy uruchomili zapisy. Zarejestrować się można telefonicznie (wystarczy zadzwonić pod numer 58 666 24 44) lub za pośrednictwem strony internetowej Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. W badaniu może wziąć udział każda kobieta, która przekroczyła 50 rok życia – od tego wieku badania przesiewowe są najskuteczniejsze i najlepiej ujawniają potencjalne zmiany. Właśnie dlatego do udziału w badaniu warto zachęcić wszystkie bliskie nam kobiety.

Mammografia

Badanie… a po badaniu?

Sama mammografia jest szybka i bezbolesna. Zdjęcie wykonane techniką cyfrową zostanie zapisane, by później mogli zobaczyć je lekarze – dwóch, a nawet trzech niezależnych specjalistów z dziedziny wykrywania i leczenia raka piersi. Ich bystremu spojrzeniu nic nie umknie, a dla pewności wynik zostanie porównany z obrazami z poprzednich badań. Co się stanie dalej? Około dwa tygodnie po mammografii otrzymamy wiadomość, która da nam pewność, czy mamy się czym martwić. W przypadku braku zmian nowotworowych do listu dołączone będzie zaproszenie na kolejne badania za rok lub dwa lata. Jeśli jednak coś wzbudzi czujność lekarzy, zostaniemy poinformowane o konieczności dalszej diagnostyki. Wtedy otrzymamy szczegółowy opis wykrytych zmian (a nie każda musi być nowotworem!) oraz skierowanie na badania do ośrodków, które mogą je wykonać.

Mammografia – podstawa zdrowego życia

Przypuszcza się, że około 1% kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat chorowało lub choruje na raka piersi. Od wielu lat lekarze podkreślają, że tylko wczesne wykrycie choroby daje gwarancję jej wyleczenia i kładą nacisk na badania profilaktyczne. Jednym z najskuteczniejszych sposobów wykrycia zmian jest właśnie mammografia przesiewowa, polecana wszystkim kobietom powyżej 40. roku życia. Aby mieć pewność, panie mające mniej niż 50 lat powinny przeprowadzać badanie co dwa lata, a seniorki i te z nas, które są genetycznie obciążone chorobą – co 12 miesięcy. Aby to ułatwić, powstał właśnie Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który finansuje NFZ, a wspiera LuxMed. Badanie raz na rok lub dwa lata to niewielki wysiłek, a może uratować życie, dlatego nie zaniedbujmy profilaktyki!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *