Nowy dach na dawnym ratuszu!

Kolejne zmiany w naszym mieście – i kolejne na lepsze! Tym razem z troską pochylimy się nad wspaniałym ratuszem w Chorzowie Batorym, którego dach już od dawna wołał o remont. Czas, by dokonać niezbędnych napraw! Już dziś, 29 marca rozpoczęto więc pierwsze prace, których podjęła się wyłoniona w przetargu firma budowlana z Krakowa.

Niszczejący zabytek

Mieszkańcy Chorzowa Batory już kilka dni temu mogli zauważyć stawiane przy zabytkowym ratuszu rusztowanie. Właśnie to wydarzenie rozpoczęło długo wyczekiwany remont! Tym razem zostanie naprawiony dach, który już od dłuższego czasu aż prosił się o naprawę. Dzięki tym niezbędnym pracom żywotność zabytku zostanie przedłużona, a zarazem zwiększy się jego atrakcyjność, co być może skusi potencjalnego inwestora. Kto wie, może dzięki temu czekają nas dalsze zmiany? Na inicjatywę przeznaczono blisko 900 tysięcy złotych, a remontu zadaszenia dokona firma Midpol-Investment z Krakowa, wyłoniona w niedawnym przetargu.

Dach i nie tylko… Co dalej z ratuszem?

Choć takie wiadomości napawają optymizmem, nie da się ukryć, że jeszcze wiele zostało do zrobienia. Zabytkowy ratusz Wielkich Hajduk od dawna prosi się o zagospodarowanie, bo stojąc bezużytecznie, tylko niszczeje. A przecież kiedyś znaczył tak wiele! Przez ponad sto lat pełnił funkcję ratusza, komendy milicji oraz policji, już po zmianie ustrojowej. Należał do Solidarności, ale potem przejęli go prywatni właściciele, a dopiero w 2018 roku – miasto. Już tweedy budynek był w kiepskim stanie, zarówno jeśli chodzi o ściany czy otoczenie, jak również dach. A dla mieszkańców stary ratusz ma ogromne znaczenie – i radni doskonale to wiedzą!

Wciąż staramy się znaleźć dla niego inwestora, prowadzimy rozmowy z przedsiębiorcami. Jesteśmy otwarci na współpracę i mamy nadzieję, że poprawa stanu technicznego zwiększy atrakcyjność obiektu

wyjaśniał wiceprezydent Marcin Michalik.

Trzymajmy kciuki, by wymieniony dach rzeczywiście stał się przepustką ratusza do zostania prawdziwą perłą na mapie Chorzowa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *