Czad to już nie problem – wiemy, jak się bronić!

Zaczyna się grudzień, a sezon grzewczy w pełni – czas zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla! Strażacy z Centrum Edukacji Pożarowej uruchomili specjalny program edukacyjny, dzięki któremu będzie można dowiedzieć się, jak dokładnie zatruwa nas czad… i jak się przed nim obronić. Warto skorzystać!

Nauka bezpieczeństwa

Duże miasta walczą przede wszystkim ze smogiem, a Chorzów – z zagrożeniem pożarowym i zatruciami. W poprzednich latach czad stanowił duży problem, szczególnie w uboższych dzielnicach. Jego uwalnianie się z nieszczelnych przewodów było powodem niejednej tragedii – szczególnie, że samodzielne wykrycie zagrożenia jest niemal niemożliwe. Właśnie o tym, oraz o korzyściach, jakie płyną z zainstalowania w domu czujki, edukują nas chorzowscy strażacy. W miniony piątek w Centrum Edukacji Pożarowej uruchomiona została specjalna interaktywna wystawa, która pomoże zrozumieć, na co zwracać uwagę.

Czad już niestraszny

Bezpieczeństwo? To dziecinnie proste! Wychodząc z takiego założenia, organizatorzy przedsięwzięcia przystosowali je do potrzeb najmłodszych. Efekty były zachwycające! Jako pierwsi wystawę odwiedzili uczniowie czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr. 5, a także oczywiście dziennikarze. Wystarczyła tylko krótka prezentacja, by dzieci były w stanie odpowiedzieć nawet na bardzo trudne pytania. To pokazuje, jak istotna jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa już od najmłodszych lat. Czad nie będzie problemem, jeśli nawet uczniowie zrozumieją, jak się przed nim bronić!

Czad to duży problem, ale specjalne czujniki pomogą się przed nim chronić.

Porcja praktycznej wiedzy

Czego dowiedzieli się uczniowie? Przede wszystkim mają już świadomość, jak niebezpieczny jest czad, czyli tlenek węgla. Ulatniając się z pieców, kominków i rur, nie pozostawia on po sobie śladu – jest przezroczysty, bezsmakowy i bezwonny, a o jego wysokim stężeniu przekonać się możemy dopiero obserwując u siebie objawy zatrucia. Jakie? Naszą uwagę powinna zwrócić nagła duszność oraz trudności z oddychaniem, a także bóle i zawroty głowy. Gdy występują nudności bez wyraźnego powodu, sprawa jest już naprawdę poważna! Na szczęście broń i tarcza w jednym jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Mowa oczywiście o specjalnych czujkach, które strażacy prezentowali dzieciom podczas prelekcji.

– Zdecydowanie można powiedzieć, że czujki ratują życie. W chwili, kiedy urządzenie wyczuje tlenek węgla w powietrzu, od razu reaguje – wyjaśniał bryg. mgr inż. Paweł Nalepka, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie.

O działaniu czujników tlenku węgla uczniowie wiedzą już niemal wszystko. Teraz mogą więc nieść tą wiedzę w świat i, być może, uratować życie swoich bliskich.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *