To już pewne: chorzowskie stawy zostaną odświeżone!

Stawy to duma naszego miasta – co do tego nie ma dwóch zdań! Pięknie uzupełniają krajobraz i pozwalają znaleźć chwilę wytchnienia pośród miejskiego zgiełku. Teraz, ze wsparciem Unii Europejskiej, nasze akweny w Parku Róż i Parku Śląskim będą jeszcze piękniejsze. A wszystko dzięki staraniom radnych i pracowników administracji!

Dotacje na stawy

Pięknym zalewom w naszym mieście z pewnością przyda się odświeżenie. Zmiany planowano już od dawna, ale dopiero teraz pojawiła się szansa na ich realizację. Wszystko dzięki Wydziałowi Usług Komunalnych i Ekologii Urzędu Miasta oraz Miejskiemu Zarządowi Ulic i Mostów. Urzędnicy postarali się o potężną dotację z Unii Europejskiej. Kwota jest niebagatelna, bo wynosi aż dwa i pół miliona złotych, jednak sam projekt również do tanich nie należy. Stawy chorzowskie zostaną odświeżone za… trzy miliony sześćset tysięcy złotych! Projekt jest jednak bardzo zaawansowany i obejmuje nie tylko wymianę wody. Co jeszcze planują urzędnicy?

– Dzięki pozyskanym środkom unijnym, będzie można wyczyścić chorzowskie stawy i poprawić ogólny stan wód. Działania te z pewnością przyniosą efekt w następnych latach, będą chronić miejską florę i faunę

– zapewnia Zastępca Prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik.

stawy w Chorzowie - rewitalizacja

Które stawy najpierw?

Jednym z powodów, dla których rewitalizacja pochłonie ponad trzy i pół miniona złotych jest to, że pod uwagę wzięte są oba akweny w Parku Róż. Na samym początku specjaliści zajmą się modernizacją systemu obiegu wody i jej napowietrzania, odświeżona zostanie również najbliższa okolica wokół brzegów. Stawy to jednak nie wszystko. W ramach projektu, zmodernizowana będzie również kanalizacja deszczowa w Parku Śląskim – konkretniej ta, między stawem Hutnik a ulicą Siemianowicką. Prace będą miały na celu zmniejszenie zagrożenia powodziami oraz zwiększenie ilości wody retencyjnej. Właśnie w tym celu zostanie wybudowana sieć kanalizacji deszczowej z odprowadzeniem właśnie do Hutnika. Zmiany są więc kolosalne, ale powinny zakończyć się relatywnie szybko. Urzędnicy szacują, że stawy zyskają nowe oblicze już w czerwcu przyszłego roku. Czekamy!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *