Chorzowianie, uwaga na oszustów!

Ostrzeżcie przyjaciół i krewnych – szczególnie tych w podeszłym wieku: Chorzowianie są zagrożeni przez szajkę oszustów! Złodzieje pod wiarygodną wymówką naciągają ufnych ludzi na olbrzymie sumy. Jak się przed tym obronić?

Wiarygodne kłamstwo

Oszuści działają w sposób zorganizowany i przemyślany – początkowo obserwują potencjalne ofiary, wybierając te, które najłatwiej okłamać: starsze i ufne. W odpowiednim momencie (na przykład gdy upatrzona osoba jest sama w domu) pukają do drzwi, podając się za przedstawicieli administracji, spółdzielni lub gazowni. Następnie informują, że konieczna jest wymiana pieca gazowego – popularnego „junkersa” – ponieważ posiada on niebezpieczną wadę. Czy w takiej sytuacji można odmówić? Nikt nie chce narażać życia swojego i bliskich, dlatego ofiara szybko podpisuje dokument potwierdzający zgodę na wymianę… a przy okazji zaciąga kredyt. Chorzów doświadczył już co najmniej kilku kradzieży tego typu!

chorzowianie uwaga na oszustów - chorzów

Podejrzane dokumenty

Postawieni w ostatecznej sytuacji poszkodowani nie zwracają nawet uwagi na to, że oferowany im nowy piec jest kilkakrotnie droższy niż w rzeczywistości i że razem ze zgodą na wymianę podtyka im się także umowę kredytową na lichwiarski procent. Co więcej, w dokumentach znajduje się również zgoda na zniszczenie starego „junkersa”, którą także z rozmachu podpisujemy. Oszuści zabierają więc stary piec i od razu go niszczą, nie dając możliwości wycofania się… a przynajmniej tak się wydaje. Bo czy rzeczywiście nic nie można zrobić?

chorzowianie uważajcie na oszustów - chorzów

Chorzowianie, pozostańcie czujni!

Rzecznik Praw Konsumenta otrzymał już kilka zażaleń od oszukanych mieszkańców miasta. Jak jednak wyjaśnia Joanna Podzimska, Miejska Rzeczniczka Konsumentów, sytuacja nie jest bez wyjścia, o ile szybko spostrzeżemy problem!

Warto pamiętać, że od niekorzystnej umowy, zawartej w mieszkaniu, można odstąpić w ciągu czternastu dni. Jeżeli nawet taki sprzęt został już zamontowany, przedsiębiorca otrzymując informację o odstąpieniu, ma obowiązek sprzęt zdemontować nieodpłatnie, nie narażając konsumenta na dodatkowe koszty – wyjaśnia urzędniczka.

Chorzowianie, ostrzeżcie więc bliskich, szczególnie tych w podeszłym wieku, by nie dali się oszukać! Uświadomcie im, że żadnej decyzji nie trzeba (a nawet nie należy!) podejmować spontanicznie, a wszelkie poważne zmiany warto konsultować z rodziną. Można również poprosić, by starsi bliscy informowali o każdej podpisanej w mieszkaniu umowie. W przypadku decyzji o odstąpieniu od umowy, trzeba przygotować ją w dwóch kopiach – jedną należy wysłać listem poleconym do osoby, z którą podpisało się umowę, a drugą zachować. Jeżeli mamy pewność, że padliśmy ofiarą oszustwa, warto rozważyć zgłoszenie sprawy na policję. Oszuści nie mogą pozostać bezkarni!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *