Chorzów w strefie czerwonej! Sprawdź, jak się chronić

Ledwie tydzień temu jeszcze byliśmy w strefie żółtej. Niestety, sytuacja związana z pandemią koronawirusa pogarsza się, a statystyki dotyczące ilości zachorowań nie uspokajają. Właśnie z tego powodu od soboty 24 października cała Polska znalazła się w strefie czerwonej, co oznacza nowe obostrzenia.

Ograniczenia w edukacji

Powrót uczniów do szkół wzbudzał nieco kontrowersji. Jak się okazało, w placówkach oświatowych rzeczywiście pojawiło się sporo zachorowań, zarówno wśród uczniów, jak również pracowników. Z tego względu wprowadzono dodatkowe obostrzenia. Jak wygląda nauka w strefie czerwonej? W klasach 4-8, a także w szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych, młodzież pracuje w trybie zdalnym. Uczniowie młodszych klas chodzą do szkoły jak zawsze. Co więcej, w godzinach 8-16 pociechy do 16 roku życia może się przemieszczać tylko pod opieką osoby dorosłej. Obostrzenia te będą obowiązywać do 8 listopada.

Kultura i sport w strefie czerwonej

Zmienione zostały również sposoby organizacji i przeprowadzania wydarzeń kulturalnych oraz sportowych. W strefie czerwonej wszelkiego rodzaju mecze czy zawody muszą odbywać się bez udziału publiczności. Wyjątkiem są rozgrywki pływackie, bo działalność basenów i aquaparków została zawieszona. Nie działają również siłownie i kluby fitness. Wydarzenia kulturalne mogą natomiast mieć miejsce tylko jeśli zapewnione zostaną odpowiednie odległości. Na widowni może być zajętych tylko 25% miejsc. Rząd zdecydował się również na zawieszenie działalności sanatoriów – istnieje jednak możliwość dokończenia aktualnie trwającego turnusu.

Utrudnienia w gospodarce

Obostrzenia dotknęły również branżę gastronomiczną. Restauracje, bary i puby mają bezwzględny zakaz prowadzenia działalności stacjonarnej; możliwa jest natomiast dostawa oraz dowóz. Apelujemy w tym miejscu o zachowanie dystansu podczas przekazywania zamówienia – najlepiej, by odbyło się to bezkontaktowo. W strefie czerwonej musimy też maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się. W komunikacji miejskiej zajętych może być tylko 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich, określonych w specyfikacji technicznej danego pojazdu. Zmienia się również sposób, w jaki dokonujemy zakupów. W placówkach handlowych do 100 m2 może przebywać tylko 5 osób na jedną kasę. W większych sklepach również musimy pilnować limitów – na 15 m2 może przebywać tylko 1 osoba.

Co z życiem społecznym?

Czerwona strefa ogranicza też możliwości kontaktów międzyludzkich. Bez względu na sytuację polityczną wszelkie zebrania czy zgromadzenia publiczne, a także imprezy i spotkania mogą zrzeszać maksymalnie 5 osób spoza jednego gospodarstwa domowego. Mocniej troszczymy się też o osoby powyżej 70. roku życia. Pomagajmy dziadkom i starszym osobom w naszym otoczeniu. Jeśli nie muszą, niech nie wychodzą! Wyjątkiem są sytuacje związane z wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajaniem niezbędnych potrzeb życia codziennego czy też uczestnictwa w obrzędach religijnych. Warto podkreślić jednak, że w uroczystościach religijnych może brać udział ograniczona liczba osób – 1 wierny na 7 m2, przy zachowaniu odstępów minimum 1,5 metra. W czasie trwania nabożeństwa koniecznie należy zasłaniać nos i usta maską lub przyłbicą.

Więcej informacji na temat obostrzeń panujących w strefie czerwonej znajduje się na stronie Urzędu Miasta.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *