Chorzów może zyskać nowe osiedle. Ale czy to dobrze?

W ramach programu Mieszkanie Plus w naszym mieście być może powstanie nowe osiedle. I nie byłoby w tym nic złego (a może nawet wiele dobrego), gdyby nie lokalizacja. 15 zaplanowanych budynków mieszkaniowych ma bowiem stanąć na miejscu dawnej hali MTK przy ulicy Targowej. Tylko co ze wspaniałym Parkiem Śląskim?

Duże osiedle, mnóstwo mieszkań

Pusty teren po hali targowej w połowie roku wykupiła spółka Green Park Silesia i od razu zaprezentowała swój pomysł na zagospodarowanie przestrzeni. Plany są ogromne – na powierzchni ponad 4 ha ma stanąć aż 15 budynków mieszkaniowych, mających po 7 lub 8 pięter. Osiedle ma oferować łącznie 1118 mieszkań. Najmniejsze z nich będzie miało 28 m2 a największe – aż 110 m2. Oprócz tego na parterze ma być ciąg lokali użytkowych, w podziemiu parking, a dookoła – odpowiednia infrastruktura. Wszystko ma być dostępne w ramach programu Mieszkanie Plus.

Planowana zabudowa osiedla - Chorzów, ul. Targowa

„Zbyt pięknie na galerię”

Już od samego początku pomysł zbudowania osiedla przy ulicy Targowej napotkał na kłopoty legislacyjne. Chorzowski Plan Zagospodarowania Przestrzennego zakłada bowiem w tym miejscu budowę lokali usługowych i punktów handlowych i stanowczo zakazuje zabudowy, jaką planuje Green Park Silesia. Współwłaściciel spółki, Eugeniusz Gorczowski nie chciał się jednak z tym pogodzić.

– W miejscowym planie ogólnego zagospodarowania przestrzennego teren ten przeznaczony jest pod usługi, pod handel. Szkoda jednak na tym terenie budować centrum handlowe lub logistyczne, jeżeli tę ładną przestrzeń można wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe. Ale to jest dłuższa procedura – komentuje.

Granice potencjalnego osiedla na mapie Parku Śląskiego. Źródło zdjęcia: fanpage „Ratujmy Park Śląski„, sekcja komentarzy.

Wszystko w rękach radnych

Ratunkiem dla dewelopera jest specustawa mieszkaniowa, która weszła w życie w sierpniu tego roku. Pozwala ona na wybudowanie lokali mieszkalnych nawet tam, gdzie nie jest to przewidziane w planie zagospodarowania przestrzennego, jeżeli radni danego miasta wyrażą na to zgodę. Jak to działa? Sprawę wyjaśnia Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa UM Chorzów:

– Ta kontrowersyjna ustawa związana jest z programem Mieszkanie Plus. Zgodnie ze wspomnianą ustawą rada miasta ma obowiązek przeprowadzić głosowanie nad tego typu wnioskiem. To więc radni ostatecznie decydują, czy na terenie np. usługowym zezwolą na budowę mieszkań.

Czy więc zyskamy nowe, widokowe osiedle przy ulicy Targowej? Wszystko w rękach radnych. Nie wiadomo jednak, kiedy poddadzą ten pomysł pod głosowanie.

Drzewa do wycinki w Parku Śląskim? Chorzów, ul. Targowa
Niektóre drzewa w Parku Śląskim zostały otoczone taśmami. Czyżby planowano wycinkę? Źródło zdjęcia – fanpage „Ratujmy Park Śląski„.

Chorzów niezdecydowany?

Jest jednak jeszcze jeden problem – opinia publiczna. Bo choć mieszkania niewątpliwie są potrzebne, chorzowianie nie są tą perspektywą zachwyceni, obawiając się o los słynnego parku. Fanpage „Ratujmy Park Śląski” od dawna alarmował o planach zabudowy. W połowie października wyraził też niepokój losem drzew, które rosną na terenie potencjalnego osiedla. Co więcej, również zwykli obywatele w komentarzach wyrazili sprzeciw:

Okrawanie parku trwa. Wokół już wygryzają się w niego osiedla domków. Powinien być uznany za dobro wspólne i wyjęty z jakichkolwiek zmian zagospodarowania innych niż park – ocenia Andrzej.

Robią wszystko by zarobić kasę, a nie patrzą na dobro okolicznych mieszkańców i zwierząt z parku!!! – dodaje Iwona.

Tragedia i tyle!!! Tak samo Katowice wielkie miasto ogrodów a chcą wyciąć las pod stadion i halę sportową. Tyle jest miejsc gdzie można budować to lasy wycinają – oburza się Karol.

Wygląda więc na to, że Chorzów jest podzielony w kwestii osiedla przy ulicy Targowej. Czy doczekamy się kompromisu? Czas pokaże!

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *