Pandemia koronawirusa: Chorzów chroni mieszkańców

Sytuacja w kraju (i nie tylko) jest na tyle poważna, że konieczne było podjęcie ogólnokrajowych środków ostrożności. Przedsiębiorcy otrzymali zalecenie, by jak najwięcej pracowników wykonywało swoje obowiązki z domu, a sklepy ograniczają godziny otwarcia. W jaki sposób Chorzów chroni mieszkańców? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Tylko najważniejsze sprawy

W związku z zagrożeniem epidemicznym Urząd Miasta bardzo zmienia sposób działania. Od dziś, to znaczy od poniedziałku 16 marca aż do odwołania najważniejsze sprawy można będzie załatwić tylko w Wydziale Spraw Obywatelskich oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ale uwaga! Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja terminu (przez telefon) i ustalenie godziny wizyty. W innym wypadku nie zostaniemy obsłużeni. W ten sposób Chorzów chroni dwie strony – urzędników, ale i mieszkańców. Cały czas można jednak składać dokumenty w kancelarii głównej mieszczącej się w holu. Jak skontaktować się z urzędem? Oto numery telefonu do działających wydziałów:

  • Urząd Stanu Cywilnego – (32) 241 27 49
  • Wydział Spraw Obywatelskich – (32) 416 52 29

Pozostałe jednostki i wydziały pełnią dyżur telefoniczny i mailowy. Pełna lista numerów, pod które można się zgłosić w pilnych sprawach znajduje się na stronie Urzędu Miasta.

Aplikacja chroni od… niewiedzy

Jednym z największych problemów w przypadku epidemii, pandemii i wszystkich ważnych wydarzeń jest… niewiedza. To właśnie ona sprawia, że pojawiają się plotki tylko pogłębiające strach. W efekcie panika tylko narasta. Nie pozwól na to i trzymaj rękę na pulsie! Bycie na bieżąco chroni nas przed tym, co nieznane oraz pozwala się przygotować. W obliczu zagrożenia epidemicznego, Urząd Miasta przypomina więc o istnieniu chorzowskiego systemu informowania mieszkańców. Wystarczy zarejestrować się w specjalnym panelu dostępnym TUTAJ lub… po prostu wysłać SMS o treści TAK.SMS na numer 735 907 827. Dzięki temu nie ominie nas żaden ważny komunikat – nie tylko związany z koronawirusem.

Pandemia koronawirusa: najlepiej chroni nas wiedza. Zarejestruj się w systemie ostrzegania mieszkańców!

Bądź na bieżąco!

Niezwykle ważne jest również śledzenie informacji spoza miasta i weryfikowanie ich w kilku źródłach, by wiedzieć na 100%, co nas chroni, a co nam zagraża. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają. W obliczu zagrożenia epidemicznego często więc pojawiają się plotki, które mogą doprowadzić do nieszczęścia. Właśnie w ten sposób do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie trafiło kilka zadbanych, domowych psów. Właściciele zostawili je tam obawiając się zarażenia koronawirusem. WHO jednak obaliła tę informację – domowe zwierzęta nie stanowią zagrożenia! W związku z wyjątkową sytuacją warto pamiętać, że zmieniają się też nieco rozkłady jazdy i częstotliwość kursowania autobusów, tramwajów i trolejbusów. Bez obaw jednak – według urzędników dzienna liczba kursów zmaleje maksymalnie o 6%. Szczegółowe informacje znajdziemy na specjalnej stronie informacyjnej UM.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *