Budżet obywatelski zatwierdzony! Co nas czeka w 2021 roku?

Obecny rok nie daje wytchnienia, dlatego wielu z nas z nadzieją patrzy w kierunku kolejnego. Przecież musi być lepiej! Teraz, gdy zatwierdzono budżet obywatelski na 2021 rok, mamy dodatkowe powody, by z niecierpliwością czekać na następne miesiące. „Familoki” dla ptaków, nowe strefy wypoczynku, nawiązania do historii miasta… co jeszcze wydarzy się w Chorzowie? Przygotujmy się na zmiany już teraz!

Nieoczekiwany zwycięzca

Jedną z największych, ale bez wątpienia pozytywnych niespodzianek był wynik głosowania w kategorii „zielonej”, a więc tej nastawionej na ochronę środowiska. Choć pomysłów było wiele, zwyciężył projekt ptasich familoków, zaproponowany przez pana Damiana Balcera. Jego nieoczekiwana, ale bardzo sympatyczna inicjatywa, zakładająca stworzenie kilkudziesięciu budek dla jerzyków, podbiła serca Chorzowian! Te zwinne ptaszki, zwane czasem skrzydlatymi mieszczanami, nie tylko poprawiają nastrój – choć obserwacja ich imponujących akrobacji może przykuć uwagę na dłużej! Jerzyki słyną też z niepohamowanego apetytu na… komary, które wiosną i latem uprzykrzają nam życie. Teraz owady mogą zacząć się bać!

Budżet (w pełni) obywatelski

Nie tylko sympatyczne ptaki i ich miłośnicy mają powody do radości. W głosowaniu na budżet obywatelski wyłoniono również kilka projektów, które zadowolą wszystkich fanów aktywnego wypoczynku. Jednym ze zwycięzców w kategorii projektów obywatelskich była bowiem inicjatywa „Sportowy Chorzów”. To właśnie dzięki niej w dzielnicach powstaną cykle zajęć z piłki nożnej oraz, dla dodania odrobiny orientalizmu, również z brazylijskiego jiu-jitsu! Drugim nagrodzonym projektem jest hutniczy szlak spacerowy „Śladem dwóch hut”. Pracownicy Muzeum Hutnictwa nie kryją ekscytacji!

Obecność hutniczego dziedzictwa niematerialnego w przestrzeni miejskiej jest nadzieją na udany transfer wiedzy i pamięci. Nie możemy się już doczekać emocjonalnego spaceru śladami pracowników hut Kościuszko i Batory

napisali muzealnicy.

Wielkie i małe projekty

Zatwierdzony budżet obywatelski uwzględnia wiele różnych inicjatyw, które sprawią, że w naszym mieście będzie żyło się jeszcze przyjemniej. Dzięki środkom z Urzędu Miasta powstanie między innymi ogród społeczny, czy kino plenerowe! Odbędą się również festyny, a dla najmłodszych zostaną uruchomione specjalne programy aktywizacyjne. Jeśli chodzi o większe projekty, już wiadomo, że wybieg dla psów doczeka się wyposażenia. Nasi czworonożni pupile z pewnością się ucieszą! Budżet obywatelski na rok 2021 zakłada również budowę nowego placu zabaw czy oświetlenie ścieżki Amlung – Skałka. Ale to wciąż nie koniec! Pełną listę inicjatyw, które zostały przegłosowane i wejdą w życie, znaleźć można tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *