budżet

Budżet Chorzowa na 2022 rok – planowane inwestycje

Nie da się ukryć, że 2022 rok zapowiada się mało optymistycznie, jeśli chodzi o kwestie finansowe. Inflacja, podwyżki cen gazu i energii, wciąż trwająca pandemia wpływająca, chociażby na łańcuchy dostaw – to wszystko sprawia, że zarówno na gruncie indywidualnym, jak i samorządowym czeka nas zaciskanie pasa. Jak poradzi sobie z tym problemem Chorzów? Uchwalony na 2022 rok budżet miasta pozwala mieć nadzieję, że mimo zmniejszonych wpływów i sporego deficytu uda się zrealizować kilka istotnych inwestycji.

Szczegóły uchwalonego budżetu Chorzowa

W połowie grudnia miejscy radni uchwalili tegoroczny budżet Chorzowa. Za jego przyjęciem zagłosowało 18 radnych, a 7 wstrzymało się od głosu. Uchwalone wydatki mogą budzić spore kontrowersje z uwagi na kilkudziesięciomilionowy deficyt – zakłada się, że wpływy wyniosą około 675 mln zł, a wydatki zaplanowano na kwotę 725.321.483,15 zł. Jako główny powód niekorzystnej różnicy podaje się zmiany w przepisach podatkowych, które właśnie weszły w życie. Czy to oznacza, że realizacja istotnych dla mieszkańców inwestycji jest zagrożona?

Zależy nam oczywiście na inwestycjach. Jednak w tych warunkach mamy ograniczone pole manewru. W tym roku będziemy musieli borykać się z deficytem, a na inwestycje, chcąc poprawiać jakość życia mieszkańców i warunki do inwestowania dla przedsiębiorców, musimy brać kredyty – Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Władze miasta nie ukrywają, że wydatki na inwestycje musiały zostać zredukowane. Na pewno mniej pieniędzy przeznaczy się na zadania nieobligatoryjne, czyli te związane z kulturą, aktywnością sportową i szeroko rozumianą rozrywką. Budżet zakłada również obcięcie środków na działania inwestycje oraz bieżące utrzymanie infrastruktury. Co ciekawe, ostatnio tak mała kwota na miejskie przedsięwzięcia miała miejsce 10 lat temu… Jednak, aby nie utracić części subwencji i dotacji, na przykład z Unii Europejskiej, część działań dotyczących rozwoju Chorzowa mimo wszystko zostanie zrealizowana. W związku z tym władze planują finansować wkłady własne do inwestycji z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

budżet

Najważniejsze chorzowskie inwestycje w 2022 roku

W obecnym roku planowanych jest kilka istotnych projektów, które mają wpłynąć na komfort życia mieszkańców Chorzowa. Priorytetem w 2022 roku są inwestycje drogowe – przedłużenia ulic Jałowcowej (2 mln zł) oraz Poniatowskiego (1,1 mln zł). Zakłada się również zakończenie inwestycji przy ulicach Powstańców, Hajduckiej i 3 Maja oraz rozpoczęcie przebudowy ulicy Nowej oraz ulicy Metalowców. Urząd Miasta podaje także chęć termomodernizacji noclegowni (1,2 mln zł), projekt wodnego placu zabaw przy ulicy Granicznej (200 tys. zł), budowę pełnowymiarowego boiska ze sztuczną murawą na Kresach (2 mln zł) oraz hali pneumatycznej. Zaplanowano również środki na utrzymanie obiektów MORiS (1,8 mln zł) oraz termomodernizację kilku budynków mieszkalnych, którą zrealizuje Zakład Komunalny „PGM Chorzów”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *